| king5151 a întrebat:

E posibil sa se mai intoarca acasa dupa 2 saptamani un motan in varsta de un an? Mai pleca de acasa dar venea dupa o zi maxim. Sa-l calce masina nu prea ar fi avut cum ca el nu iesea deloc pe drum si stau la zona de campie.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E posibil sa se intoarca acasa si dupa aproape 2 luni!

Motanul meu cand e in calduri o arde aiurea dupa care, cand se plictiseste de colindat cararile si petit pisicile din zona, se intoarce acasa happy ( de obicei, in mod obisnuit lipseste de acasa de la cateva zile pana la 2 saptamani atunci cand natura o cere happy, dar cum spuneam a lipsit si aproape 2 luni, si s-a intors teafar si nevatamat!, desi eu am fost sigura ca l-am pierdut si am inceput sa-l plang ).

Deci nu iti pierde speranta daca nu apare cateva saptamani sau chiar mai mult timp.
Poate e doar in curtoazie happy, - din ce am inteles pisoii ating maturitatea sexuala in jurul vastrei de 6 luni - deci ma mir ca nu a dat niciodata pana acum bir cu fugitii! happy
Oricum, daca zici ca stai in zona de campie sau fix langa o zona impadurita ( la sat mai ales, dar si la oras exista aceste riscuri! ), ar trebui sa incerci sa il cauti, sa il strigi, in special daca cunosti faptul ca prin zona se plimba caini dezlegati care nu prea suporta pisicile sau vulpi, eu am avut acum cativa ani o pisica careia un caine al unui vecin i-a rupt coloana vertebrala, sa nu mai zic ca si fatase recent, habar nu am daca chiar inainte de aceea zi sau dupa ce nascuse, si se straduia saraca pisica sa se tarasca la puii ei sad - daca e motan si pateste ceva asemanator cred ca va sta ascuns, iar asta nu ar fi de bine!
De asemenea, am mai mentionat vulpile, pentru ca si ele pot fi un adevarat pericol pentru un pisoi ratacit, in special daca locuiesti intr-o zona in care aceste coabiteaza.

Oricum, nu iti face exagerat de multe griji!
E perfect normal pentru pisoii care au ajuns la maturitate sexuala sa strabata tara- n lung si-n lat! Important e sa fie doar sanatosi si sa stie sa se si intoarca acasa! happy
La stapanii ingrijorati! happy

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| ReddY25 a răspuns:

Se va întoarce cândva

| sammie a răspuns:

Da, se poate. Dar poate a gasit vreo pisica pe-acolo pe unde merge el si va veni mai rar pe-acasa. Deja a intrat in perioada de adolescenta.

| Miruna333 a răspuns:

Da, la mine si dupa o luna

| trophin a răspuns:

Salut... e posibil sa stea cu pisica cu care a conceput alti pisuci... sau probabil o arde aiurea dupa pisici

| pufulescu0o a răspuns:

Lasa-l sa se distreze si el! Un motan la varsta de un an este ca un baiat de 15 ani, nu are altceva in fata ochilor decat partea feminina si cele aferente :-D
Apropo, partea pisiceasca se descurca de obicei, nu sunt ca oamenii! Locuiesc in centrul orasului si tot am primit vizite de la asa ceva, si i-am hranit, nu ma plang!