| anonim_4396 a întrebat:

E sanatos sa tai ghearele pisicii? Nu-i fac rau?

10 răspunsuri:
| Anca a răspuns:

Auzi si tu faºi o pedichiura!

Ghearele pisicii se taie, dar numai varfurile! Adica, sa nu tai pana la partea aia alba a unghiei!
Ia o unghiera si taieºo varfurile ATAT!
Si eu tai varfurile motanilor mei ca sa nu mai zgarie asa tare prin casa.

| Anca a răspuns:

Se taie varfurile, sa nu se ajunga la partea alba.
Pt ce sa mearga la veterinar cand poate si singura.

Ca sa nu mai zgarie prin casa ia-i un pom din acela special pentru pisici. Atunci nu mai zgarie prin casa.

| Brigitta a răspuns:

Pai unghiutele ei trebuie taiate periodic, dar daca nu ti-a explicat veterinarul cum trebuie atunci nu o face tu de capul tau.
Trebuie sa fi f atenta sa nu ii tai nervul.
Iti recomand sa te duci la un veterinar sa-ti arate happy

| Supradoza.De.Vise.Interzise a răspuns:

Daca face stricaciuni prin casa mergi la veterinar sa le taie, si intreaba'l de o solutie care trebuie data pe canapea ca sa nu isi mai ascuta ghiarele in ea happy.

| ioana181 a răspuns:

Taiatul nu ii face rau, ci smulsul care nu e indicat.

| robert123 a răspuns:

Nu e vorba de sanatos dar atunci cand ii faci baita sau te joci cu ea te poate zgaria fara sa vrea sau chiar isi poate ascuti unghiile pe mobila eu ii tai unghiile odata la 2 saptamani nu are rost sa te duci la veterinar sa ii dai bani pentru un lucru atat de banalwinking

| teodorus a răspuns:

Daca ii tai unghiile o sa iti zica pisica "zat"... Acum la modul serios. cel mai bine e sa o duci la un centru specializat. Nu te costa mai mult de 20 de ron si esti sigura ca nu se raneste happy Eventual poti sa ceri parerea tipului care lucreaza la salon, de obicei nici nu e nevoie sa fie taiate.

| Mihaic93 a răspuns:

Nu, eventual fa-i o pedichiura.

| adrykiba a răspuns:

Nu ii faci rau daca ii tai numa varful... daca tai prea mult nu va mai putea merge pana ii cresc la loc.

| bobo200920082007 a răspuns:

Da poti sa le tai dar doar pana la partea aia alba.