| anonim_4396 a întrebat:

Exista mancare vegana pentru pisici si caini? Cum isi hranesc veganii animalele?

11 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Nu stiu, dar mi-e mila de animalele veganilor. Cand am citit intrebarea motanului meu a strambat din nas si a injurat. Acum ma simt dubios

| Mayhem666 a răspuns:

Pisicile si cainii nu sunt vegani, aceste animale consuma carne, unde ai mai vazut tu caini sau pisici care mananca fructe si legume? Eu sincer sa fiu nu am mai vazut. Veganii isi hranesc pisicile si cainii de obicei cu mancare speciala pentru ele, facuta cu diferite arome (de pui, vaca, porc, peste, etc.) Si uneori mai mananca si altceva, deoarece trebuie sa aiba o dieta cat mai echilibrata, dar caini vegani, sau pisici vegane, nu am mai auzit.

| anonim_4396 explică (pentru Mayhem666):

Nu poti fi vegan si sa-i dai cainelui/pisicii tale carne cand tu esti impotriva masacrarii animalelor.

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am spus ca veganii le dau carne cainilor si pisicilor, am spus ca le ofera mancare speciala pentru ele, acele "rogozele", sau cum se numesc ele, cu diferite arome, in functie de ce prefera animalul. Tu daca ai fi vegan ce i-ai da animaluli tau de companie daca ar fi caine sau pisica? I-ai da frunze, fructe, legume, ce i-ai da? Exista mancare speciala pentru animalele de companie, doar nu le lasi sa moara de foame. Este adevarat ca veganii sunt impotriva masacrarii animalelor, dar asta nu inseamna ca isi lasa cainele sau pisica sa moara de foame. Animalele veganilor consuma carne, veganii sunt cei care nu consuma carne sa stii.

| K0sti a răspuns (pentru anonim_4396):

Cainele si pisica sunt animale de prada de cand le-a facut mama lor, deci carnivore! Daca esti tampit, te lasi de crescut caini, pisici si alte animale de companie!

| UnBroken2016 a răspuns:

E o aeriana pe aici care da "mancare vegana" la animale carnivore. Astora ar trebui sa le interzica legea sa aiba animale. Ca nu mananca ei carne, bravo lor, dar nu nenoroci un animal ca ai tu probleme mintale.

| AlexStefan1 a răspuns:

Nu cred ca un caine se multumeste cu frunze laughing, caini mananca carne, pisicile mananca carne, veganii isi cumpara papagali sau elefanti sau daca ai loc un urs koala si ii dai frunze de eucalipt.

| AlexStefan1 a răspuns:

Poti merge la un petshop si ii intrebi pe cei care sunt platiti sa stie asta.

| euu33 a răspuns:

Crede-ma, exista si retarzi care isi iau animale si le dau dieta vegana. Oricum, majoritatea veganilor le dau cainilor si pisicilor mancare normala de animale.

| anonim_4396 explică (pentru euu33):

Sper.

| SarcasticLady a răspuns:

Pisicile nu pot sa traiasca pe baza unui regim vegan. De caini am mai auzit. Gary Yourofsky vorbeste despre veganism, cainele lui a trait cu un regim vegan peste jumatate din viata ( a murit la 14 ani daca nu ma insel).