| anonim_4396 a întrebat:

Exista tratament eficient pentru leishmania (boala de caini)?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mergi urgent la medicul parazitolog, leishmanioza e mortala daca nu e tratata.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cainele meu are leishmania de mai mult de 4 ani, ii dam tratament in fiecare zi.in general cateii cu leishmania sunt omorati de catre stapani datorita costurilor relationate cu boala, sau pentru ca sunt descoperiti in faza finala.larvele traiasc in tesut si sunt reduse datorita tratamentului, as vrea sa stiu daca exista un tratament care elimina larvele definitiv. din ce am citit pana acum este o afectiune in care nu se inveteste pentru cercetare, cu toate ca in india mor oameni anual. in europa este mai rara (cele mai multe cazuri sunt in peninsula iberica, clima umeda favorizeaza un ambient adecvat "tantarilor" care isi lasa larvele in circuitul sanguin )si sunt foarte putine cazuri in oameni