| Almajanu_Iarina_1994 a întrebat:

Hamsterul meu este racit, cum il tratez? Nu mananca, ce sa fac? Am fost la veterinar si i-a facut injectii

11 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Daca injectii nu si-au facut treaba, du-l din nou, sa ii mai faca din nou, poate acum ceva mai puternic. Altfel nu ai cum sa il tratezi, sfatul meu este sa te duci la veterinar din nou, pana nu este prea tarziu.

| Kriss96 a răspuns (pentru LaLaura):

Tu mereu comentezi aiurea. Dai sfaturi inutile tuturor ca sa te afli in treaba. Din cauza sfaturilor tale care nu sunt bune unii o pot pati grav. Nu te juca cu viata unor animalute daca nu te pricepi.

| LaLaura a răspuns (pentru Kriss96):

? Te-a afectat luna plina de acum cateva zile?
Ce sfat inutil am spus? ca i-am spus sa se duca cu el din nou la veterinar? Nu crezi ca e normal sa incerce sa isi salveze hamsterul decat sa il lase in voia sortii? Eu cel putin fac totul pentru animalul meu de companie, totul, asta inseamna ca nu il las la voia sortii. Acum daca sfatul meu e eronat ca imi pasa de acel hamster si ca ii dau sfatul sa il vada un veterinar decat sa se chinue, atunci, da, e eronat.

| Kriss96 a răspuns (pentru LaLaura):

E eronat pentru ca nu sti nimic despre hamsteri. Daca stai si cauti luna plina cred si eu ca nu te pricepi.
Eu am avut hamsteri si stiu ce zic. Veterinarii nu se pricep la hamsteri. Mi-a recunoscut-o unul in fata si crede-ma ca nu imi duc animalul la orice cabinet veterinar de cartier.
Pe langa ca nu se pricep nici macar nu exista cine stie ce pentru ei. Nu au voie antibiotice de exemplu! Ii pot omori!
Documenteaza-te daca nu ma crezi. E trist dar asta e adevarul. Sunt foarte mici si nu exista medicatie pentru ei. Sau exista, dar nu mereu le face bine. Uneori le poate face mai rau.
Nu e ca la oameni ca hai sa marim doza sa-i faca mai bine.
Nu ai de unde sa stii dar macar nu comenta.

| LaLaura a răspuns (pentru Kriss96):

Nu caut nicio luna plina, ci pur si simplu ador astrologia.
Eu nu doresc sa imi vad animalele suferind si daca stiu ca pot sa fac ceva sa nu mai sufere, fac orice. Daca gandeam ca tine, pana acum imi murea si pestele dar si cainele. Prefer sa fac totul pentru animalul meu, nu sa il vad cum se chinuie, si nu e nimic eronat aici, e eronat ca nu incerci.
Ps. am avut si hamster.

| Kriss96 a răspuns (pentru LaLaura):

Uneori a face totul inseamna a avea habar de animalul pe care il cresti.
Nu am spus nimic despre caini desteapto. Am vorbit strict de hamsteri.
Nu ma cunosti si nu sti cate am patit cu animalele mele asa ca nu te baga.
Te dai rotunda dar nu sti nimic. Acum mai inventezi si ca ai avut hamster.
Daca dai un search pe google te vei convinge din experienta altora ca nu e bine sa ai incredere oarba in veterinari. Asta nu inseamna ca eu nu merg la veterinar sau ca altii nu ar trebui sa mearga. Dar traim intr-o tara in care veterinarii mai gresesc. Norocul tau ca nu ti-a gresit niciunul. Altfel nu mai gandeai asa acum.

| LaLaura a răspuns (pentru Kriss96):

Nu as vrea sa te intalnesc niciodata, esti super agitata si ai un vocabular tare ciudat, plus ca citesti printre randuri si aduni numai ce iti convine.
Iti dadeam exemplu ca daca stateam si eu in voia sortii imi murea animalele mele dragi si prefer sa imi gresesca un medic decat sa moara ca mi-a fost lene sa il duc la un veterinar sau ca nu am incredere in ei. Cum am spus, doresc sa fac totul, dar totul pentru iubirea mea, asta inseamna sa ma zbat, sa caut veterinar, sa vad cum e mai bine si cum sa ii fac suferinta mai usoara.
Nu conteaza in ce tara esti tu, ci atitudinea ta, daca lasi la voia sortii sau te incapatanezi sa crezi unele lucruri, atunci uneori pierzi.
Si nu inventez nimic, am avut porc de guineea, hamster, vrabiuta, porumbel, melci ( daca se pune ca animal), pisica, iepure, 2 caini, papagal, pesti ( acvariu imens), pentru ca iubesc animalele de mica, in afara de aceste animale, am avut si insecte, fluturi si gargarite ( eram un copil atunci).
Acum am 2 caini, 2 pisici, 1 iepure, 2 pesti ( stau la casa acum).
Si inca o chestie, nu m dau rotunda cu nimic, pur si simplu imi spun parerea, cum ca trebuie sa incerci orice, oriunde daca vrei sa iti salvezi animalul si mai ales daca nu vrei sa mai sufere, mie una mi se rupe inima daca sufere vreun animal de al meu.

| Kriss96 a răspuns (pentru LaLaura):

Asteapta sa vezi cum ti se rupe inima cand un veterinar fara minte iti omoara animalul. Sa vedem atunci ce parere ai despre veterinari.
Si tu esti cea care citeste printre randuri pentru ca eu nu am spus ca nu imi duc animalele la veterinar. Eu am fost la 3 dimineata la veterinar asa ca vezi ce iti spune gura ca s-ar putea sa nu fie conectata la creier.
Insa veterinarii din Romania pur si simplu nu se pricep la hamsteri. Si e mai bine sa te gandesti 5 minute inainte sa te duci cu el, sa-i faca nu stiu ce si apoi sa moara oricum.
Maturizeaza-te si gusta viata.

| LaLaura a răspuns:

Nu stiu ce veterinar ai intalnit tu, dar eu nu am intalnit sa omoare un animal din lispa de experienta, totusi fac 6 ani de facultate. Am o parere foarte buna, si prefer sa nu imi moare mie ca nu am incredere in ei, trebuie sa fac ceva, nu sa ma uit la el cum se sting in chinuri, daca veterinarul x nu e bun, inerc la altu, la fel nici z nu e bun, altu, si tot asa, sunt o groaza de veterinari care chiar sa pricep, dar daca mentalitatea la multi e ca nu, nu merge ( din pricina esecului cu alt veterinar), atunci ce ai vrea sa iti faca veterinarul? sa stie prin telapatie ca iti moare tie animalul si sa vina la tine la usa?
Nu am citit nimic printre randuri, doar ca am dedus ce tu ai spus, cum ca nu ai incredere in veterinari, si prefer sa iti lasi animalul in voia sortii ( tu ai spus asta, nu eu).
Sunt destul de matura, si gust viata din plin, tocmai pentru ca prefer sa dau din maini si din picioare daca stiu ca pot sa fac ceva ca sa salvez pe cineva, nu sa ma rezum ca nu am incredere si sa nu fac nimic.
si Kriss96 multumesc pentru ignor, asta inseamna ca esti foarte imatura si ca habar n-ai sa stii cand pierzi, se vede maturitatea ta laughing

| Kriss96 a răspuns:

Eu am avut hamster si stiu ce iti zic.
In primul rand lasa-l in pace. Daca i-a facut injectii mai mult nu mai are ce sa-i faca.
Nici injectiile alea nu stiu cat de bune au fost. Veterinarii nostri nu se pricep la hamsteri. Asta e alta poveste. Dar in general nu te increde foarte mult in veterinari.
Fiind iarna el oricum este in perioada de hibernare deci doarme mult mai mult. Ii face bine sa doarma.
Fiind bolnavior nici nu are pofta prea mare de mancare. E ca la oameni. Cand o sa-si mai revina o sa manance el singur. Nu moare de nemancat. O sa-si revina el.
Ai grija sa-i fie cald. Daca ai un prosop sau ceva textil taie o bucata si pune-o in cusca. O sa-si rupa el singur de acolo din material si o sa-si duca in casa sa-si faca un culcus cald. E chiar amuzant sa-i privesti facand asta.

| KawaiiiPanda a răspuns:

Buna! Intr-adevar hamsterul este un animalut sensibil. Pe langa faza cu veterinarul(nu cred ca ar merge ceva foarte puternic deoarece el este mic la fel si organele lui care nu cred ca ar face fata, cu siguranta medicul stie ce face) poti sa-l ajui si tu de acasa. Daca ai vreo bluza tricotata/plover care iti este mic poti taia o bucata incat el sa se poata ascunde la caldurica(iar cand isi face treburile pe ea schimb-o cu alta bucata din acelasi plover). Poti pune de asemenea cusca langa calorifel/soba.DAR ATENTIE! Nu tine cusca excesiv la caldura ca nu cumva sa pateasca ceva fiind foarte cald.Asigura-te ca are apa ca sa se poate hidrata. Si il poti lua in mana din cand in cand si sa-l ademenesti cu mancarica.Lasa-l in principiu sa se odihneasca.
Sper ca te-am ajutat, si ca se va face bine!