| Razvi28383838 a întrebat:

Hamsterul meu e racit, mănânca si bea apa, doar ca stranuta. Ce îi pot face?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

RACEALA LA HAMSTERI
Din pacate si hamsterii pot sa raceasca, iar un stapan atent trebuie sa observe din primele zile.
Simptomele pot fi dintre cele mai variate: hamsterul devine brusc vocal si scoate sunete in cea mai mare parte a timpului, chiar si cand doarme. Acestea sunt initial asemanatoare chitaitului, dar pe zi ce trece se vor transforma si ingrosa. Simptomele cel mai usor de observat sunt stranutul, nasul care curge, alaturi de iritatia aparuta in jurul ochilor si starea de somnolenta.
La oricare dintre simptomele de mai sus trebuie sa actionati imediat. Raceala netratata se va transforma in pneumonie iar hamsterul va muri in cateva zile.
Antibioticul care este destul de des folosit in cazul tratarii racelii este Enroxilul (cu substanta activa enrofloxacina), dar numai un veterinar va poate prescrie dozajul si modul de administrare.
Odata inceput tratamentul, va trebui sa puneti cusca intr-un loc calduros in casa, ferit de zgomot. Este recomandat ca in apropierea custii sa puneti produse ce ajuta la respiratie prin mirosului mentolat pe care il emana: pliculete de ceai de menta, sau chiar o cutiuta de Wick Vaporub care este un unguent cu aroma puternica.
Asadar va doresc sa fiti atenti la semnele pe care le transmit micutii vostri si sa apelati la medicul veterinar cu cea mai mare incredere in cazul oricarei manifestari pe care nu ati mai intalnit-o la ei.

https://www.facebook.com/......966675131/

| Razvi28383838 explică (pentru RAY):

Mersi. Am avut recent un pui, car i-a iesit o pata mica si alba pe nas. Dupa vreo saptamana de la aparitea petei, acesta a murit

| Razvi28383838 explică (pentru Razvi28383838):

Si voiam sa-ti spun daca stii ce boala avea. sad

| RAY a răspuns (pentru Razvi28383838):

Danke

12 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Fereşte-l de curent, nu-l ţine într-o încăpere rece şi nu uita să-l hrăneşti şi cu fructe şi legume, care sunt pline de vitamine. Dacă e doar o simplă răceală, îşi va reveni el, cum facem şi noi, oamenii.

| Razvi28383838 explică (pentru NOname):

Mersi. Are voie banane? Pana acum singurul fruct pe care îi le-am dat a fost mere.

| NOname a răspuns (pentru Razvi28383838):

Poţi să-i dai cam orice fruct în afară de citrice, dar totuşi insistând mai mult pe legume, pe verdeaţă (castraveţi, varză, morcovi, sfeclă, roşii, ardei graşi (partea cu samburi), cartofi natur, frunze de păpădie). Poţi să-i dai şi mâncare gătită: terciuri, legume fierte, la cuptor...

| HadesSs a răspuns:

Da-i un fervex laughing

Răspuns utilizator avertizat
| b4stefa a răspuns:

Cred ca-i asa adorabil cand stranuta!
mai are si alte simptome? daca hamsterul dumneavoastra manifesta comportamente care incep sa va ingrijoreze (tuseste, respira greu, se scutura, are puncte aspre sau dureroase, merge ciudat sau orice alt tip de comportament anormal), duceti-l imediat la un medic veterinar, pentru ca poate fi foarte bolnav si are nevoie de asistenta imediata.

| Razvi28383838 explică (pentru b4stefa):

Buna! Doar a stranutat si avea picioarele putin reci, s-a bagat sub talaj si s-a mai încalzit putin. In fine... Acum nu mai stranuta, si-a revenit. ☺

| Natsuki a răspuns:

Cred ca-i mai bine sa-l duci la un doctor veterinar pana nu se inrautateste situatia.