| EzzySoSweet a întrebat:

Heey. Am de vreo lună un peşte Betta roşu mai închis, spre vişiniu cumva. E foarte vioi, mănâncă... am un acvariu de 10L cu plante artificiale + pietricele. Deasupra acvariului am o lampă, care bate cumva în sus, dar cât să aibă lumină suficientă. Dacă mă uit atent la el, de aproape, pe cap pare să aibă ca un "prăfuşor" alb. Cum să zic, arată ca şi cum ar fi dat cu capul prin nişte praf şi i s-a lipit de cap. În lumină mai puternică, pare să aibă pe tot corpul. Am citit despre boala velvet, dar nu pare să fie chiar deloc Velvet. M-am gândit că e posibil să nu aibă nimic, şi aşa să fie el de la natură, dar am zis să întreb, ca să fiu sigură că nu are vreo boală.
Mulţumesc, dau fundă!

1 răspuns:
| AndreiPisoias a răspuns:

Cel mai bine du-te la un medic veterinar ca in orice oras e cel putin un cabinet pentru animale. E cel mai sigur lucru pe care il poti face. Funda?