| Allymalik15 a întrebat:

Hei,am 3 caini si de ieri tot vomita ca un fel de spuma, o catelusa lup german de 5 lui, si doi caini de talie mica au in jur de 4 ani, eu cred ca sunt otraviti. Si stiu si cine mi-a otravit, acum 2 ani mi au otravit cainele carpatin pe baza ca latra prea tare cand trec ei pe strada cu ce fura noaptea, si eu nu le pot face nimic. Imi e frca sa chiem politia. Ei find tigani. Nu pot ajunge la veterinar, ce le pot face? Nu vreau sa moara si ei. Va rog ajuta-ti ma cu orice sfat. Multumeac mult

5 răspunsuri:
| nda a răspuns:

Am avut si eu un caine otravit. maica-mea i-a dat fortat ulei pe gat sa-l faca sa vomite si apoi i-a dat lapte proaspat si asa si-a revenit. asta s-a intamplat de vreo 4 ori cu acelasi caine pana cand intr-o zi a disparut. eu zic sa faci tot posibilul sa te duci cu ei la veterinari, dar daca chiar nu ai cum atunci poti incerca sa le cureti stomacul.
si eu urasc oamenii astia care n-au loc de cainii altora pentru ca latra, fac galagie sau te miri ce tampenii. ai ceva cu cainele meu, da-ma la politie, nu-l omori ca asa vrei tu.

| Rocsid a răspuns:

Trebuie sa isi curete stomacul sau sangele in functie de otrava.
E foarte important sa ii duci la veterinar cat mai repede. oricat de greu este..au nevoie de niste teste de sange ca sa stii cu ce fel de substanta au fost otraviti. daca au fost otraviti cu orava de sobolani trebuie sa le dau vitamina k.dar nu stii cata.
Daca le-a dat antigel trebuie sa le administezi alcool pe vene si sa ii ti intr-o stare aproape de coma..toate astea neaparat sub supravegherea unui medic pentru ca daca gresesti doza sau intra in stop cardiorespirator trebuie sa intervina cineva urgent!
Si de ce sa iti fie frica sa chemi politia? vorbestge si cu alti vecini si spune-le si lor despre situatie si sa faceti ceva toti.
Si eu am trait cu frica asta multa vreme din cauza unei nebune.Dar am discutat civilizat cu ea si i-am explicat ca cainele latra pentru ca e caine si nu popa.
Macar suna la veterinar sa spune-i toate simptomele cateiilor poate poate te poate ajuta telefonic.
sper sa se faca bine blanosii tai.

| Allymalik15 explică (pentru Rocsid):

Medicul este plecat la Sinaia parca, eu sunt la tara la bunica, nu ii pot tine pe toti 5 in apartament, mai am un amstaff si un bichon.Nu pot sa vorbesc cu vecinii pe strada care sta bunica sunt doar neamurile lui, si ei tot tigani.Un var mi-a zis sa-i dau apa cu sare ...acum 2 ani i-am dat la fel si celul lalt caine si tot a murit. chiar nu mai stiu ce safac, serios.de azi de dimineata plang in continu.mi-au murit 3 cani in 2 ani, 2 de la paraviroza find pui, si unul otravit.Scuza greselile gramativale, te rog

| Rocsid a răspuns (pentru Allymalik15):

Cauta pe net un numar de telefon de la un medic veterinar atunci...incearca sa le provoci voma si dale cat mai multa apa. obigai sa bea si fa tot ce este necesar... daca e antigel si esti sigura ca este dale alcool.sau daca ai vazut pete prin curte de antigel. daca ai vazut praf de otrava de sobolani fugi la o farmacie si le dai vitamina k. vorbeste cu farmacista cum sa le dai o injectie sa iti arate..nu e foarte greu una sub piele.
Cauta prin curte si vezi cam ce fel de otrava ar putea fi.
apa cu sare ajuta sa le provoace voma.deci poti incerca si asta.
Chiar imi pare rau pentru situatie pe care o ai acum.eu cam cat am stiut te-am ajutat.
Sper sa fie doar de la mancare sau pentru ca au mancat iarba rece ( cateii mai fac si chestii dubioase).

| Strepix a răspuns:

Cred ca au jigaraie, sau limbrici. Du-te la veterinar cu ei, nu stii ce tratament sa le dai.