| Darcs a întrebat:

Hei. Daca cineva se pricepe la perusi sau a trecut printr-o experienta similara, am nevoie de un raspuns. Astazi am mers la veterinar cu perusul meu sa ii taie unghiile. A fost prima oara pentru el. Are cateva luni. Am decis sa merg cu el pentru ca vedeam ca incepe sa alunece uneori din cauza unghiilor care crescusera foarte mult. Dupa ce i le-a taiat si am ajuns acasa, am observat ca nu poate sa se deplaseze de pe o bara pe cealalta. De cele mai multe ori, cade si fara gherute, ciocul nu il ajuta suficient sa se ridice. Imi este frica sa nu se loveasca. parca este mai rau dupa ce i le-a taiat. Observ si ca este foarte somnoros. A fost foarte stresat astazi. E posibil sa fie din cauza asta somnolenta? Rog raspuns serios, ofer funda. Multumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am perusi de aproape 9 ani si niciodata nu le-am taiat unghiile.
Ei au un fel de carne pana aproape de varful unghiilor si de aceea stiam ca nu e bine sa le tai unghiile.
Ciocul si unghiile ii ajuta sa se agate.
E posibil sa fie stresat si speriat. Lasa-l sa se odihneasca, sa isi revina, daca e singur, pune-i o oglinda ca sa nu se mai simta singur si sa fie mai vesel.
Te-as sfatui sa nu il mai duci sa ii tai unghiile.

| Darcs explică (pentru anonim_4396):

Nu am sa il mai duc dupa aceasta experienta. Ii daduse si sangele la veterinar la una din unghiute din cauza ca s-a zbatut, dar i-a trecut sangerarea. M-am speriat si eu foarte rau acum sa il vad ca nici nu se poate apleca sa coboare la mancare ca deja aluneca. Ii dau eu in palma. Am crezut ca ii va fi mai comod cu gherutele mai mici. Nu stiam ca va fi asa. E foarte trist. A tipat intruna la doctor, banuiesc ca a suferit mult. Multumesc din suflet pentru raspuns. Sper sa fie bine

1 răspuns: