| flaviadarmanean a întrebat:

Am o pisicuta si as vrea sa o invat sa faca pe un covoras din acela absorbant. Voi ce spuneti? E mai ok pe covoras sau sa iau ladita cu nisip? Mi-e ca nisipul ala va ajunge prin toata casa si nu vreau. Voi, posesorii de pisici, ce spuneti?

3 răspunsuri:
| Denisa0954 a răspuns:

Eu una zic ca e mai ok litiera cu nisip. Si eu am pisica si nu cara nisipul peste tot in casa

| lorena66 a răspuns:

Faci bine ca intrebi. din experienta, recomand litiera, cu nisip, asezata intr-un colt din incapere.
nisipul nu se imprastie, stai calma. covorasele absorbante nu sunt mereu prea ''safe'', pot fi interpretate de pisici ca fiind un fel de patut, iar materialul nu poate fi mereu prea bun.
in plus, instinctul pisicilor e de a ''zgremtai'' pe jos, pentru a inlatura pamantul si a face un fel de groapa pe care s-o astupe, iar la covoras, nu prea au ce sapa si e posibil sa-si agate gherutele, ceea ce dupa 2-3 experiente neplacute nu-i va mai conveni
un alt aspect important e faptul ca nisipul nu costa mult, in timp ce. un covoras schimbat la o zi maxim 2 reprezinta o risipa de bani--nu astupa mirosul si totul e la vedere.
acesta e sfatul meu, alegerea depinde de tine.happy

| Laura48 a răspuns:

Am avut puiuti de pisicuta, e adevarat ca au stat la mine doar doua saptamani, insa, pot sa iti spun ca: 1. pisicile au obiceiul, prin natura lor, sa sape si sa isi acopere locul unde isi fac nevoile. deci, nu cred ca un covoras absorbant ar fi o idee geniala, nu am incercat, dar nu as recomanda. sunt sanse mari sa incerce sa il adune. 2. litierele de pe piata au acea margine de protectie, tocmai pentru a nu ajunge nisip in afara litierei cand sapa. e posibil sa mai pice si putin nisip pe margini, sau sa ramana pe margini dupa ce sare de pe nisip, dar nu se face atat de multa mizerie. 3. conteaza mult ce tip de 'nisip' cumperi. exista tot felul de forme si variante de asternut igienic, de la nisip, cu tot felul de parfumuri, pana la silicat - care arata ca niste granule albe si care se transforma in gel, la fel, cu diverse parfumuri.