| Dana098 a întrebat:

Am un catel micut rasa ciobanesc de bucovina si as vrea sa-l dresez. Sa-l invat notiunile principale. Culcat,sezi, da labuta. Daca aveti caini sau catei si stiti cum sa-l invat as dori sa ma puteti ajuta explicandu-mi cum trebuie procedat pe pasi

1 răspuns:
| CbCx a răspuns:

Depinde cat de mic este. De la o anumita vârstă în funcție de rasă aceștia pot fi dresați. Poți găsi pe Youtube filmulețe cu dresaj. În special în dresaj trebuie sa existe recompensa(ce ii place cel mai mult la câine sa mănânce în porții mici dat) și relația pe care ti-o stabilesti cu el.(de obicei ii arăți cu degetul sau mana ceea ce trebuie sa execute).
Spor la dresaj!