| LunguAndreea23 a întrebat:

As vrea sa imi iau un caine. As vrea un caine de talie medie eu stand la casa. As vrea la caine sa fie usor de dresat si sa fie un caine mai popular. Eu m-am gandit la un golden retriever sau husky. Am experimentat ambele rase si amandouami se par ok. Inteleg ca vara le e cald cainelui de rasa husky si dar e numai vara.Sa spunem ca daca voi ati fi fost in locul meu ce ati fi ales? Si ganditi-va bine toate avantajele si dezavantajele la ambele rase! Si voi ce ati fi luat baiat sau fata? Multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
| dudulica34 a răspuns:

As fi ales un ciobanesc german este extrem de usor de dresat eu avand o astfel de rasa pot sa iti zic ca sunt extremi de iubitori si loiali mie cainele meu mi-a salvat viata si sunt super usor de ingrijit iti recomand un astfel de tovaras

| ZizicaWanZizicovici a răspuns:

Pai daca ar fi sa aleg din cele doua rase spuse de tine as fi ales Golden Retriver-ul pentru ca am avut si eu o catea de rasa asta si era foarte jucausa, insa ii manca florile mamei, dar cred ca asta era o problema ''personala'' :D. Eu acum imi doresc insa un pomeranian (este de talie mica) -consider ca e mult mai usor de intretinut. Uite o poza cu un pomeranian: http://justcuteanimals.com/......pics.jpg;)

| LaLaura a răspuns (pentru ZizicaWanZizicovici):

Buna.
Nu era persoanala, cam toate animalele au nevoie si de iarba, sa pasca, ajuta foarte mult digestia, pentru a inlocui cu succes "pascutul" trebuie sa ii dai ulei de catina ( 5-6 picaturi pe zi) in fiecare zi, sau sa il scoti sa manance iarba.

| Diana249 a răspuns:

Eu iti recomand sa iti iei un ciobanesc german. E foarte usor de dresat, extrem de inteligent, agil, afectuos si credincios. Iti recomand baiat, fiindca e mult mai simplu ca la o fetita. Daca totusi vrei o rasa din cele mentionate de tine mai sus, alege golden retriver. Sunt copiile mai blade ale ciobanestilor germani. Au cam aceleasi trasaturi. Husky este foarte pretentios si este posibil sa nu se simta prea bine vara, plus ca un husky are nevoie de mult spatiu. Sper ca te-am ajutat si sa ma anunti ce catel ti-ai luat.

| AdelaideC a răspuns:

Acum zic personal nu stiu ce iti place tie sau ce vei alege dar eu mereu am vrut si mi s-a parut dragut un husky.Sunt extrem de iubitori si calmi vara il poti tunde si desigur il poti racori prin diferite metode daca stai la casa mai ales ca sunt jucausi :3 (sunt si golden husky in caz ca ti se par mai frumosi). Desi si retrevierul e dragut, eu am vrut de mult un Husky.Si o idee de caine..asemanatoare cu husky este Akita Inu. Avantaje: sunt extreeeeeeem de afectuosi/iubitori, devotati 100% au un caracter puternic

| Mihai7777 a răspuns:

In primul rand huskyul si goldenul retriever sunt caini care lasa foarte mult par. husky are obiceiul sa urle noapte si este foarte derant vecini mei au unul si este foarte enervant.
Daca tot iti place goldemul ti-as recomenda un labrador ce este asemanator dar nu lasa atat par. Eu am unul si este super destept pot merge cu el oriunde si mereu face ce ii spun.
Eu cred ca ar fi mai bine sa alegi baiat. Acum totul este decizia tawinking