| anonim_4396 a întrebat:

Eu am un caine bichon maltese in varsta de 5 luni si as vrea sa va intreb unele chestii si sa ma si lămuriți.
1.El sta in terasa de obicei(adica seara cand doarme) si dimineata cand ma duc acolo miroase îngrozitor a caine chiar dacă el este spălat si acolo este curat.....De ce? Cum pot sa elimin mirosul acesta îngrozitor?
2.Eu mereu cand vin cu el de afara (adica de 3 ori pe zi) il bag in cada si il spăl pe labute cu șampon si apa, iar după aceea il usuc cu feonul.Fac ceva rau prin chestia asta?
3.Cum sa il curăț la ochi? Are roseata in jurul ochilor si chiar daca il sterg tot nu dispare.Cum sa fac?
V-as ruga sa imi răspundeți la toate intrebarile.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| GabyT10 a răspuns:

Pentru miros mergi la medicul veterinar odata pe luna sau odata la doua luni si stoarce-i glandele perianale (costa 10-15 lei), pentru blanita colorata datorita glandelor lacrimale, mergi la salon si se rezolva prin albire cu o substanta speciala.Treaba cu spalatul nu prea e ok asa des (mai ales uscatul cu feonul), eu prefer sa-i sterg cu servetele antibacteriene pentru catei.Sa-ti traiasca micul blanos happy.

| anonim_4396 explică (pentru GabyT10):

Păi da dar cu servetelele antibacteriene nu se prea șterge cam deloc ca am incercat si eu.Eu cand vi cu el de afara e plin de pământ pe labute si nu se prea ia cu servetelele.Si de ce nu e bine așa des pentru ca ii dau decat pe labute cu apa si șampon? Si cu ce sa il usuc daca cu feonul nu e Bine, ca nu pot sa il las ud ca răcește!?

| Uvox a răspuns (pentru anonim_4396):

Samponul sa fie special pentru căței. In rest ai răspunsuri pentru toate intrebarile.

| GabyT10 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiecare face cum si ce doreste, eu prefer sa folosesc prosop ud cu apa calda, asta in cazul in care sunt foarte murdari pe labute.Pe ai mei îi usuc cu un prosop cald/uscat.

6 răspunsuri:
| Uvox a răspuns:

Știu ca nu miros aproape deloc, ma mir.

Cu spălatul nu e nimic in neregulă, asa procedez si eu mai putin feonul.

Pentru roseata, daca te referi la blaniță din jurul ochilor, au o glanda, singurul lucru pe care îl poți face ca sa dispara este sa nu îi dai pui. Deloc, niciodată, in nicio combinație!

Sa-ti trăiască!

| anonim_4396 explică (pentru Uvox):

Păi si cum sa il usuc daca cu feonul nu e Bine?
Ca nu pot sa il las ud ca răcește...

| Uvox a răspuns (pentru anonim_4396):

Noi il ștergem cu cu prosop.
Dar daca nu se streseaza e ok si asa.