| IustinaMelisa a întrebat:

Hei,TPU! Perusa mea are un ou de aproximativ 3 săptămâni.Astazi m-am uitat la el si am observat ca in partea mai lata a oului (in spate) are o culoare alba,iar in cealaltă parte care este mai ascuțita (in fata) are o culoare alb spălăcit, mai închis.si este un ou mare! Celelalte pe care le-a avut erau micute ...si nu are nici o gaura in el.
Oare trebuie sa eclozeze puișorul?

4 răspunsuri:
| KinderBeeeib a răspuns:

Acel ou ar trebui sa eclozeze.Este posibil ca restul oualor sa nu fie fertile si din ele nu o sa iasa pui.

| IustinaMelisa explică (pentru KinderBeeeib):

Ma refeream la "celelalte" din trecut.Am uitat sa spun asta in descriere scuze.Am avut niste oua dar erau tare mici si firave, iar de aceea perusa mea le-a spart sad Dar... poate de data asta va fi alt fel happy

| KinderBeeeib a răspuns (pentru IustinaMelisa):

Peruselele isi sparg ouale doar atunci cand nu sunt fertile (Adica nu vor iesi pui din ele) atunci cand ouale nu sunt fertile sunt clocite un timp insa apoi Perusica le sparge sau le da afara din cuib.

| Siscanu12 a răspuns:

Da trebuie sa eclozeze.A intrat aer in celalata parte si sa intunecat.