| Akyta a întrebat:

Hei TPU, tocmai ce mi-am cumparat o catelusa din rasa rottweiler de 3 luni, si as vrea sa stiu daca femelele se dreseaza mai greu decat masculi din aceasta rasa?

Răspuns Câştigător
| Rocsid a răspuns:

Femelele sunt mai docile ca si masculii. Dresajul e mai usor cu o femela decat cu un mascul de obicei dar mai sunt si exceptii.
Sunt pe Youtube tutoriale foarte fain explicate si precizeaza si multe metode.
Sa te bucuri da patratica!

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cei mai periculosi cîini sunt rasa asta, nu trebuia sa i ti i ei asa ceva.

| Felys a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Complet gresit, am avut o catea din aceasta rasa si mi-a murit de batranete in iarna, a fost cel mai bland catel posibil si a iubit pe toata lumea, in 10 ani cat a trait nu am auzit-o absolut nicidata sa maraie,din cate stiu maraitul insemna agresivitate,latra doar la tigani dar nu i-a atacat nici macar cand a scapat din curte si avea posibilitatea sa muste, nu a facut-o, deci nu insemna in mod obligatoriu daca rasa e rottweiler sa fie si cainele rau, este dupa cum il invata stapanul si cred ca are legatura si cu hrana, daca nu este hranit corespunzator il apuca nervii si ataca

| Rocsid a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Total fals.Sunt catei pentru copii. Faptul ca stapanii au fost idioti si au invatat cateii sa muste si dupa au fost omorati de proprii lor catei e vina proprietarului.
La fel si cu Pitbull si Amstaff.Crede-ma ca daca ai vedea unu din acesti caini crescuti de catre un adevarat iubitor de animale ti-ai schimba instat parerea.
Plus ca s-a lucrat atat de mult genetic la rase ca si-au cam pierdut instinctele alea foarte puternice de paza si le-au dezvoltat pe cele de furat mancare, rontait urechile stapanului si de dormit in pat.

| Felys a răspuns:

Cat priveste dresatul eu nu am incercat nicidata sa o dresez pentru ca nu m-a interesat acest aspect dar o singura data a invatat-o ficamea sa dea **** si de atunci dadea fara sa i-o cer eu,cred ca ii facea placere gestul, sa fie bagata in seama, cred ca invata doar ce vor si executa cu placere doar ce li se pare lor amuzant in schimb sunt extrem de incapatanati, cateaua mea facea numai ce dorea, de pilda eu nu am reusit sa o determin sa renunte la a mai sapa gropi prin gradina, cum prindea momentul si ramanea singura cum imi facea tranșee

| Mihai_Radulescu_1983 a răspuns:

Ambele sexe se dreseaza la fel. Uite un link pentru mai multe detalii: https://www.toateanimalele.ro/articole/dresajul-cainelui-de-companie/