| CreativeMonkeyz a întrebat:

Heiii TPU ....Am decis sa mi iau un papagal Nimfa. Imi puteti spune cat costa? Ce sa i dau sa manance? Cum sa o invat sa se acomodeze cu mine? De la cati ani sa o iau? Multe chestii vreau. Vreau sa stiu ce jucarii as putea sa i iau. Etc. Nu vreau sa intre in depresie sau sa se imbolnaveasca.Sa stiu pentru. ea o dieta buna sa nu se imbolnaveasca.Si daca tot m am decis sa tin si eu un regim sanatos vreau sa fie si ea sanatoasa. Vreau SA CIRIPEASCA TOATA ZIUA pentru. ca ma amuza si tatei ii place si ii vine drag de ea. As prefera mascul.Cum fac diferenta dintre ei si cat de mare trebuie sa fie cusca? happy

Multumesc ca ma ajutati. big grin
Dau funda ☺

Răspuns Câştigător
| Mwha a răspuns:

Pai, daca vrei un papagal sanatos, cumpara-l dintr-un petshop acceptabil, care sa fie curat, sa nu miroasa urat in el, si pretul ar fi in jur de 200 de lei. Cat despre mancare, trebuie sa-i cumperi mancare speciala de Nimfe, sau gasesti aici alte mancaruri bune pentru papagali : http://www.papagalul.ro/hrana.html. Despre acomodare, trebuie sa o mangai, sa-i dai ( la inceput ) mancare din palma, sa-i acorzi libertate ( cusca trebuie sa fie in permanenta deschisa, dar geamul inchis ), sa vorbesti cu ea, intr-un cuvant sa fie in centrul atentiei. Cat despre varsta accesibila cumparari, in magazinele despre care ti-am vorbit si mai sus, te asigur ca-ti va da papagali buni ca varsta, totusi intreaba vanzatorul care este cel mai tanar, si cumpara-l pe acela, caci daca il iei de la o varsta buna, se va acomoda mai usor cu tine. Jucarii gasesti in Pet-Shop-uri, ii poti pune si o oglinjoara, daca nu un partener sau un papagal fals ( din cauciuc, gasesti in pet-shop-uri ). Daca vrei sa ciripeasca vorbeste cu ea, tine televizorul aprins, sau gadil-o, mangai-o... Diferenta se face in functie de coada, masculii au coada mai lunga, iar femelele au niste cerculete pe ea, uite aici mai multe informatii:http://www.papagalul.ro/nimfe.html.
P.S. Totusi te sfatuiesc sa te mai interesezi si la pet-shop in caz ca am omis ceva din greseala. Dar daca mai vrei sa stii si alt ceva, intreaba-ma si iti voi raspunde cu mare placere. :)

| Mwha a răspuns (pentru Mwha):

Funda? Chiar am muncit mult la raspuns sad

2 răspunsuri:
| crazylove25 a răspuns:

Eu am doi papagali, si i-am cumparat-o acum vreo 6 luni eu am dat pe ei 120/buc de lei, (tin sa spun ca daca tot iti iei ia-ti o pereche, nu o separa stiu asta din propria experienta observ diferente majore in trecut cand eram mica am avut tot o Nimfa si nu prea era activa ciripea nu zic nu dar uneori o vedeam ca nu ii este bine cu toate ca conditii avea, in schimb la aceasta pereche cum incepe sa ciripeasca unu incepe si celalat si se iau la intrecere.Eu cumpar mancarea pentru ei dintr-un Petshop ii cer vanzatoarei :mancare pentru nimfe. Daca iti iei doar un papagal pune-i o oglinda asa nu se va mai simti singur. Daca stai la apatament o sa vezi ca dupa un timp daca ai interfon o sa incerce sa il imite ai mei au stat o perioada la bunica si se obisnuisera cu acea sonerie de la interfon si incepusera sa o imite. Succes!