| KinderBeeeib a întrebat:

happy happy happy
Ma gandesc sa imi iau un agapornis (UN PAPAGAL PENTRU CURIOSI) si as vrea sa stiu cum se ingrijeste,preferinte pentru custi si cat costa.Un detaliu, sunt din Constanta.Si apropo mi-au mai zis unii la o intrebare si vreau sa previn deci NU NU VREAU PERUSI mersii happyDau fundita

Răspuns Câştigător
| bendl a răspuns:

Agraponis,sau papagalul amorez, adora spatiul cat mai mare, asadar cauta o colivie incapatoare, minim de 45x55x55 cm, daca e mai mare cu atat mai bine, se hranesc cu mestecuri speciale, cu fructe şi legume de sezon. Puteţi să le daţi şi alune în coajă, arahide şi nuci. Completeaza hrana cu suplimente vitamino-minerale  şi oferale extract de cartilaj de sepia.adora jucariile si dupa ce se va acomoda cu noul spatiu dupa 2 saptamani incearca sa socializezi cu el,dai mancare din mana, iar dupa o vreme in camera inchisa dai drumul din colivie, grija la gheare, trebuie oneori taiate, preturithinking depinde de unde il cumperi presupun ca variaza intre 80-250 de lei bucata, depinde de varsta, si de vanzator, bafta, funda?