| anonim_4396 a întrebat:

Va cer si eu o parere:spuneti-mi si mie niste rase de caini de marime medie dar nu spre mare care au parul mai scurt si va plac sau aveti! Da-ti detalii va rog deoarece vreau sa imi iau un al doilea caine.(am un border collie de 6 luni)

4 răspunsuri:
| xForSmile a răspuns:

Eu ador rasa beagle :X:X:X:X Si eu imi iau un catel in toamna si beagle am decis sa-mi iau. :x

http://beagle.ro/

| Jenniffer a răspuns:

Eu ador pinscherul pitic. Are 3 marini, talie medie, mica si foarte mica adica toy. Eu am unul, e foarte inteligent si are parul scurt si nu-i cade decat in perioadele de naparlire. Are 2 ani si e foarte bine. S-a obisnuit cu stilul nostru de viata si a invatat de la 4 luni sa se ceara afara cand "il scapa". Sunt foarte draguti si haiosi si stiu sa te bine-dispuna. De obicei li se taie codita de mici, ceea ce e ok pentru ca altfel le sta ca la un purcel si unii le tau si urechile si arata ca niste dobermani in miniatura dar eu am decis sa nu-i tai urechiusele pinscherului meu pentru ca e foarte haios asa. In casa ii stau urechile "picate" iar afara si le ridica putin. In rest e un caine superb, atata ca, desi e un mititel de catel, trage ca un bivol. Trebuie sa-i pui zgarda sau lat nu ham deoarece nu prea ai control asupra lui, dar desigur dupa ce implineste 8-9 luni. Eu sincer reconand latul pentru ca e mai ok. Un mic dejavantaj este ca baietii se cam bat cu ceilalti, dar dupa 2 ani se linistesc. Si depinde de fiecare. Al meu ii latra foarte rau si agresiv pe ceilalti dar a invatat ca nu e bine si acum ceilalti il iau la bataie pe micutul meu nu el. dar stie sa se apere. Uite si niste linkuri :

http://www.google.ro/......tp?/imgres vh=144&hovw=192&tx=144&ty=61&sig=101425477040209182636&page=1&tbnh=144&tbnw=192&start=0&ndsp=19&ved=1t:429,r:12,s:0,i:107 -> cam asa arata pe la un an, asa e si al meu doar ca mai mic si e negru cu pete de foc.
Despre ei: http://www.animale.ro/caini/pinscher-pitic
Sunt foarte frumosi, destepti, jucausi si destul de activi dar se descurca si inchisi in apartament. Al meu doarme mai toata ziua si seara se apuca de joaca. Nu are probleme in a sta singur ore in sir, asta daca il obisnuiesti de mic. Bafta in alegerea unui caine si sa ma anunti ce te decizi sa-ti iei!

| Jenniffer a răspuns (pentru Jenniffer):

Ceilalti, ma refer la ceilalti masculi. E o chestie cu masculii alfa, liderii grupului. Daca si al tau e mascul alfa si cel cu care se intalneste e tot mascul alfa, e posibil sa nu se inteleaga prea bine.

| baicu_1517 a răspuns (pentru Jenniffer):

Stiu destul de multe lucruri despre caini printre care si zeci de rase pe de rost cu caracteristicile lor.Si faza cu masculii alpha stiu bine cu ce se mananca.Varul meu are un amstaff si un beagle dar ii controleaza pe amandoi.Nu trag de lesa ca niste catari cum am la unii care parca trag la sala cand ii plimba. Oricum mersi de sugestie.