| Rebeca_1175 a întrebat:

Hi TPU.
Am o pisica birmaneza care de la un timp e foarte ciudata. Alearga ca nebuna prin casa cu coasa 'umflata', isi ascunte ghearele in mocheta, canapea, unde apuca, sare si ma atataca fara motiv la fata si merge pe hol si scoate un 'miorlait' foarte ciudat de parca iar fi frica de ceva.
CE ARE?!straight face

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Coada umflata se face atunci cand pisica se simte in primejdie. Este posibil ca sa ai in casa ceva care sa emita ultrasunete si care sa o deranjeze pe pisica (sau poate ca au asa ceva vecinii)! Eu am avut o data (mai demult) o telecomanda cu ultrasunete si in pisicile mele parca intrase strechea! Pisica mea face ture prin casa dupa ce a folosit toaleta! Este bucuroasa si o zbugheste ca sageata peste tot, face zidul mortii pe coltar si isi ascute ghearele unde se nimereste! Faptul ca musca tine de personalitatea pisicii! Nu trebuie incurajata sa muste atunci cand te joci cu ea; rasa aceasta este mai rautacioasa si razbunatoare! Se mai poate sa sara la picioare sa muste atunci cand te misti crezand ca este un soarece (asa cum alearga ele dupa tot ce misca!). Sau poate, pur si simplu ai nimerit o pisica rea! Au si ele temperamente diferite! Eu am avut una pe care nu puteai sa pui mana ca te musca, cu toate ca am crescut-o de cand era cat palma! In legatura cu ghearele, le poti taia! Cu un clestisor de unghii (din acela chinezesc)ii tai varful unghiilor(daca poti s-o tii!) o data pe luna la labutele din fata si la doua luni la cele din spate.

3 răspunsuri:
| TrendyHedgehog a răspuns:

Du-o la vet poate s-a uitat la un film de groaza pentru pisici.

| Blackwoman27 a răspuns:

Si a mea face la fel cand era mai mik nu era asastraight face
Dar acum e nerovasa du-o la veterinar a mea nu am apucato sa o duc pentru ca a calcat-o masinacrying

| Rebeca_1175 explică:

Coada 'umflata'*, greseala mea big grin