| beleaua666 a întrebat:

Ma confrunt cu o problema, fratele meu are un caine amstaf si eu ies cu el si dimineata, si dupa masa, si seara minim o ora dar in casa il tine numai legat in lant si imi zice ca nu e bine sa il las pentru ca nu asculta si in lant plange si latra toata ziua. Stiu ca poate fi traumatizat si chiar nu stiu care ar fi cea mai buna solutie. El a mai facut si antrenamente de dresaj si au mers foarte bine si acum asculta la comanda sezi si multe altele dar cand ajung cu el acasa trebuie sa il las in lant si nu pot sa stau sa il ignor toata ziua cum plange, ce pot face?

1 răspuns:
| DjSannan a răspuns:

In primul rand, ar trebui sa ii explici fratelui tau ca lantul este un mod necorespunzator de a tine un caine. El ar trebui sa stie ca, prin tinutul cainelui legat, ii va provoca disconfort si poate chiar ii va traumatiza.

In al doilea rand, ar trebui sa ii arati fratelui tau ca se poate obtine aceeasi disciplina fara a tine cainele legat. Prin antrenamente si jocuri, cainele tau poate fi instruit sa asculte comenzile si sa se comporte. Fratele tau ar trebui sa ii ofere cainelui timp suficient de joaca si de antrenament pentru a-i imbunatati abilitatile si a-i oferi destindere.

In al treilea rand, ar trebui sa ii explici fratelui tau ca, in loc sa se concentreze asupra disciplinarii cainelui prin tinutul lui legat, ar trebui sa-l recompenseze pe caine atunci cand se comporta bine si sa-l ignore cand se comporta rau. Acest lucru ar trebui sa-i asigure fratelui tau ca cainele va intelege ce se asteapta de la el si va fi mai dispus sa asculte.

In concluzie, ar trebui sa ii explici fratelui tau ca disciplinarea cainelui prin tinutul lui legat nu este adecvata si ca este important sa-i ofere cainelui timp pentru joaca si antrenament, precum si recompensarea comportamentului bun si ignorarea comportamentului necorespunzator