| KingOoO a întrebat:

Salut. De o saptamana m-am pricopsit cu un caine de talie mare, rau si legat ca la tara. Stapanul lui a murit asa ca a ramas al meu dar nu ma pot apropia de el nici la 15m deoarece da sa rupa lantul.
Mancare si apa ii dau de la distanta deja de o saptamana dar nici o schimbare in bine.
Daca ma apropiu ceva mai mult latra si maraie si este gata sa rupa un lant mic si putred.

Nu stiu cum a fost crescut, dar ce solutii ar fi sa nu ma manance?

5 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Chemi pe cei de la ecarisaj și le ceri să-l eutanasieze.

| KovacsB a răspuns:

Cainii sunt mai inteligenti decat multi dintre semenii nostri, trebuie sa-i dai timp sa se obisnuiasca cu tine.Deja este suparat ca a ramas fara stapanul dinainte.
Eu am adoptat doi ciobanesti abandonati chiar de niste ciobani.
Ne-am imprietenit relativ repede, si ma respecta, adica pot sa le iau mancarea din fata fara sa ma muste, si nu sunt legati.

| Bogdan0783 a răspuns:

In principiu ii trebuie timp sa se obisnuiasca cu tine. Iti simte teama si de aceea este agresiv. Simte ca detine controlul. Vorbeste cu el privestel in ochi si incerca sa iti alungi teama.

| CristinaCrin a răspuns:

Daca vrei sa-l pastrezi apelaza la un dresor canin.