| Agnes00 a întrebat:

Mi-am luat hamster acum vreo 2 saptamana si voiam sa intreb daca e normal sa roada gratiile de la cusca in fiecare noapte si sa vrea sa evadeze?laughing

Am mai avut hamsteri, dar de asta mi-a fost frica de la inceput si nu prea l-am imblanzit, mi-e frica sa-l tin in mana, chiar daca e pitic de iarna, e mic si dragut.

Mereu cand incerc sa-l fac sa se aseze la mine in palma prima data ma atinge putin cu dintii, da sa muste. As vrea sa ma joc cu el dar imi e frica.

8 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Este normal, si exista hamsteri agresivi.
Eu am avut, nu ma lasa nici sa pun mana pe ea, cand evada nu stiu cum reusea sa se urce sus pe mobila iar odata m-a muscat atat de tare incat jumate de ora am sangerat si m-a durut cumplit. Daca nu-l mai doresti ai putea sa pui anunt cu el pe net sau sa-l vinzi/dai unui prieten/ruda.
Succes!

| pintexim a răspuns:

Buna la rozatoare le cresc dinti incontinuu deci nu este nimic grav asa isi tocesc eii dinti, eu m porcusor ge guineaa si el face la fel, este normal lor le cresc dinti in fiecare zii sa incergi sa ii dai paine uscata;

| felicia1998 a răspuns:

Fii atentaa daca mai are si urmatorele simptome1. Sete crescuta.

2. Urinat frecvant, chiar excesiv, urina puternic mirositoare, mirosind fie dulceag, fie a acetona.

3. Pierdere brusca in greutate sau ingrasare brusca.

4. Oboseala (doarme mai mult decat de obicei) sau agitatie excesiva, sau chiar o combinatie a ambelor extreme. Apetit ridicat
sunt simptomele unui hamster diabeticPentru a va testa hamsterul:

1. Cumparati un test Keto-Diastix (test pentru determinarea concentratiei de cetona si glucoza din sange).

2. Afundati hartia pentru test in urina proaspata de la hamster.

3. Asteptati rezultatele.

4. Comparati rezultatele cu tabelul de pe pachetul de Keto-Diastix.

5. Cititi prospectul din pachet pentru mai multe informatii si pentru a preveni interpretarea eronata a rezultatelor.

| AnDrEy_8110 a răspuns:

Dai o bucata mica de lemn sau un bat care sa-l roada daca nu trebuie mai tarziu sa te duci la veterinar si s-ar putea sa se infecteze ceva!

| Babylonul a răspuns:

Dai mai multa atentie hranestel din palma ta si incearca sa il lasi si liber prin (unde stai tu bolc sasa...) macar o data pe saptamana bafta laughing

| SuntFata a răspuns:

laughing ooo tu! Eu am un hamster de aceeasi rasa si cand il iau in mana nu imi face nimic. doar ma linge cateodata si vrea sa muste dar doar se joaca nu ma musca tare... nici macar nu ma doare doar ma gadila putin[in schimb cand mama vrea sa-l ia in mana el chitaie laughing nu-i face nimic dar el ma iubeste pe mine] In fine, tu intrebai de gratiile alea. E absolut normal. Face asta pentru ca vrea sa roada ceva, ii ajuta dintii.si eu credeam ca incearca sa scape dar cand l-am mutat intr-o albie[i-am pus rumegus mancare, d-alea d-alea stii tu cum e, si intr-o parte undeva i-am pus chestia aia cu gratii pentru ca ii place sa se catere pe ele si el nebunaticu tot le molfaia ca nehalitu asa laughing numai el stie ce-i in capul lui]. Deci sa nu-ti faci probleme.La mine a fost mai usor cu imblanzitul.Sunt sigura ca te descurci tu. Sa-ti traiasca rozatoarea!

| AnaMaria12 a răspuns:

El roade gratile deoarece nu ii palce sa stea acolo inchis si nu ai dc sa iti fie frica de el.Fica o prietena de-a mea a avut si ea hamster si eu ma jucam cu el era adevarat ca ar vrea sa te muste dar ar vrea sa se joce si el nu sa te mancelaughingsi mai dai mancare noptea casa nu mai roada gratile. FUNDA

| SpatariuMihaela a răspuns:

Trerbuie sa il imblanzesti intai. Daca iti e frica de el te va musca.