| Sfinnx a întrebat:

Nu stiu ce se intampla cu cainele meu dar se comporta ciudat.[Bichom maltese varsta 5 luni, fetita].Daca stau in pat pe laptop si Zuzu,e langa mine, si vine mama sa imi dea ceva orice, incepe sa latre si sa urle si sa o muste. Oriunde ma duc si ea e dupa mine, iar daca bate cineva la usa latra si vace scandal, nu o pot opri.Sau de exemplu la cele mai mici sunete, marraie iar dimineata ma trezeste, pentru ca mai nou doarme cu mine.
Se poate sa aiba probleme cu nervii? Pentru ca altceva nu imi pot explica. Latra din absolut orice.

Răspuns Câştigător
| Sweety27 a răspuns:

E un caine, bineinteles ca latra, isi apara teritoriul. Doar sa fii atenta ca ei nu reactioneaza la "prietenie" ci dupa ierarhie. Cainii traiesc in haita, unul e superior celorlati si mereu sunt mici lupte de superioritate. Relatia dintre tine si Zuzu trebuie sa fie de stapan- animalut. Eu uneori uitam acest lucru si ajungea el sa ma controleze pe mine laughing). Oricat de mult l-ai iubi, atunci cand intrece limita cu latratul sau cu joaca (se transforma in mici maraieli, muscaturi) opresti orice contact si pe un ton aspru ii spui: gata! nu e voie! Astfel ii arati ca tu controlezi pana unde merge joaca. sau pana cand are voie sa latre si sa isi exercite teritoriul. Chiar daca doarme cu tine este foarte bine sa aiba un patut al ei, intr-un colt al camerei, sa stie si ea ca e doar al ei, astfel ii dai posibilitatea sa aiba teritoriul unde se poate retrage cand nu mai vrea joaca sau interactiune cu ceilalti din casa. De obicei, cainele meu daca era pe pat cu mine si devenea obraznic (ma musca, ma maraia/latra sa ii dau ceva ce nu avea voie ex: telecomanda sau o carte) ii spuneam pur si simplu: gata! nu e voie! si-l dadeam jos de pe pat. Pana nu se potolea, nu avea voie inapoi langa mine. Stiu ca poate parea dureros cand il vezi cu ochisorii aia cum se uita la tine dar numai asa o sa faci din ea o domnisoara bine educata. Invata sa te impui in fata ei si sa te asculte (nu de frica) ci din respect, sa te recunoasca ca stapana ei.

7 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Probabil tu esti cel care are grija de ea,astfel ea pe tine te considera stapan si te protejeaza prin ce face ea. Poate ca parintii tai nu prea stau cu ea,sa o alinte,sa o mangaie si de aceea a ajuns sa se repeada si la mama ta. Ar trebui sa te impui,sa-i arati ce e bine sa faca si ce nu,incepand cu maraitul asupra mamei tale. Un al doilea lucru nu o mai lasa sa doarma cu tine in pat fiindca asa ea va considera ca e pe acelasi rang cu tine in ierarhie,asta inseamna ca e si ea stapana casei si la un momnt dat poate ajunge sa te maraie si pe tine. Invat-o sa urce in pat doar cand tu ii dai voie sau o chemi.
Daca nu faci nu o corectezi de pe acum la maturitate vei avea mari probleme cu ea, asa ca ia masuri din timp. Stiu ca e mica, draguta, pare inofensiva si ti-e mila de ea, dar mai tarziu vei suporta consecintele.

| hummmer a răspuns:

Te protejeaza in felul ei, de aia e mai agresiva cu ceilalti.

| Sweety27 a răspuns:

Daca mai ai intrebari, te pot ajuta cu sfaturi pentru am catel de 2 ani. Sper ca ti-am fost de folos. :* fudita?

| kameleonic a răspuns:

Poarta-te putin mai "aspru" cu ea, nu sa o bati, dar sa-i dai de inteles ca te deranjeaza sau contacteaza un dresor, poate iti da niste sfaturi. Succes!

| AndraDea a răspuns:

Trebuie sa fii putin mai dur cu ea sa o mai certi cand face ceva gresit si sa o lauzi cand face ceva bine!

| andrei1234512 a răspuns:

Este sigur ca va naste asa se intampla la orice caine Bichom

| 1flower a răspuns:

Daca se tine dupa tine si latra la zgomote mici mari inseamna ca crede ca e pericol ar vrea sa te apere sa nu vina cumva cineva