| Kunai a întrebat:

O sa imi cumpar un bichon maltese de 1, 5 luni saptamana viitoare si as vrea sa stiu cam cand pot sa il spal total. Stiu ca trebuie pe labe si pe bot dupa ce mananca si dupa ce iese afara dar nu stiu la cate luni pot sa il spal complet. Plz help. Mama imi va da 300 euro pentru el. In rest am celelalte accesorii luate : Haine, jucarii de ros, sampoane, pudra de urechi, perie de dinti, perie de blana, piepten, foarfeca, lesa, ham, zgarda, buline de deparazitare de la veterinar, sampon pentru purici et caetera[etc].
Multumesc, astept raspuns

Răspuns Câştigător
| sufletzel a răspuns:

In primul rand pana nu termina vaccinurile nu are voie sa iasa afara. K nu are imunitate si exista multe boli. Una dintre ele este parvoviroza si daca o ia are sanse de doar 20% sa traiasca.
In al doilea rand, catelul e prea mic. Pana la 2 luni trebuie sa stea cu mama lui si sa suga. Daca nu suge suficient nu se va dezvolta bine si va fi bolnavicios.
Baie ii faci la nevoie. Nu mai des de o data pe luna. Prima baie i-o faci cand consideri ca s-a murdarit destul, dar nu inainte de 2, 5-3 luni. Oricum sa ai grija sa nu-i bagi apa in urechi, sa-l usuci cu feonul si sa nu doarma pe gresie dupa baie.
Si nu e neaparata nevoie sa-l speli pe bot dupa masa, ca are limba si se linge singur.

2 răspunsuri:
| Bibuşca a răspuns:

Baia completa se face cand termina de facut toate vaccinurile il vei spala complet la 3 luni