| Alisiana a întrebat:

Pentru cei care au peruși, îmi puteți spune daca e femela sau mascul? https://goo.gl/photos/DBLeiKb6QvyPFyrP6
Menționez că cel albastru se comporta că o femela,ciupește tare,iar cea galbena nu ciupește deloc și cântă toată ziua, perușul galben ii da mâncare în ciocul celui albastru,iar invers refuza. Cred că au încercat de câteva ori sa se împerecheze dar țipau foarte tare și se învârteau, oare sunt 2 masculi?laughing O să facă oua vreodată? Ii am de un an de zile. Funda

8 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Vezi ca la baza umflata de deasupra ciocului la perusi? Cel albastru este mascul, iar celalalt bej-maroniu este femela! Culorile penajului nu conteaza!

| Alisiana explică (pentru untu):

Da dar exista mai multe tipuri de peruși iar cel galben e pied recesive și de diferențiază altfel masculul de femela, uitate aici: https://casacuperusi.wordpress.com/about-2/varietati-de-perusi/

| Isys a răspuns:

Perusul cu galben este baiat, baietii nu ciupesc si sunt mult mai calmi decat fetele.
Celalalt este o fetita, ele in general sunt mai agresive, ciupesc, si sunt mai indraznete de fel si vin la stapan.

| Alisiana explică (pentru Isys):

Deci tu spui că cel galben e băiat, iar cel albastru e fetiță? Dar culoare de deasupra ciocului nu contează?

| blackwolf906 a răspuns:

Http://www.animalutze.com/articole/determinare-sex-perusi.php
Cred ca info de mai sus iti va raspunde la intrebare

| Alisiana explică (pentru blackwolf906):

Da dar am citit pe internet și sunt mai multe tipuri de peruși printre care și pied recesive, cel galben și de diferențiază altfel masculu de femela, uite: https://casacuperusi.wordpress.com/about-2/varietati-de-perusi/

| Alisiana explică:

Și mie mi se pare ciudat... Pentru că am citit pe internet și cel albastru se comporta că o femela când de fapt e mascul, iar cel galben sincer nu stiu ce e dar se comporta că un mascul. Perușul galben este rasa pied recesive

| blackwolf906 a răspuns (pentru Alisiana):

Am mai avut si eu peruși si din câte stiu, peruși cu nas albastru sunt baieti iar cei cu nasucul alb-bej sunt fete.Penajul nu are nimic cu genul lor.Baieti din cate stiu sunt putintel mai retrasi dar totusi vorbareti si jucausi pe cand fetele sunt mai indraznete dar tacute in sensul ca nu prea canta.