| funkypunky17 a întrebat:

Pentru cei care au pisici:Ce hrana uscata le dati?

EU ii dadeam pisicutei mele Royal Canin care o recomanda toti veterinarii dar de fapt nu e asa de buna. Uitati ce am gasit.

1. Royal Canin

ingrediente : porumb, carne de pasare deshidratata, izolat de proteine vegetale L.I.P.*, gluten de porumb, grasimi animale, proteine animale L.I.P., faina de proumb, proteine animale hidrolizate, minerale, pulpa de sfecla, ulei de peste, ulei de soia, Fructo Oligo Zaharide, coji si seminte de Psyllium, pudra de ou, Llizina, extract de drojdie hidrolizat (sursa de Manan Oligo Zaharide), DLmetionina, taurina, crustacee hidrolizate (bogate in glucozamina), cartilaj hidrolizat (bogat in condroitina), extract de galbenele (bogat in luteina)

Observati ca prima componenta este porumbul.Se stie ca este o cereala slab nutritiva pentru caini sau pisici.
Prima componenta ar trebui sa fie carnea de vita,pui,peste, somon, etc. Daca porumbul este trecut primul inseamna ca mancarea asta contine 25-30% porumb ceea ce inseamna ca le dam animalelor mamaliga!

Apoi firmele gen Kitekat, Whiskas, Frieskies.Pe cutii nu scrie din ce este facut.SCrie doar ca are nu stiu ce vitamine si alte chestii inutile.

Hill's Science plan este considerata o marca buna dar de unde...
Ingrediente:porumb,resturi de pui,gluten de porumb,etc.
Primele componente ale mancarii respective sunt foarte importante.
Porumbul nu are ce cauta in alimentatia cainilor/pisicilor.
Urmatorul pe lista este ce a ramas de la pui.
. Ciocuri,gheare,sange, intestine, etc. Evident o sursa de proteina de foarte slaba calitate. Urmatorul ingredient....tot porumb! Dar atentie,ce a ramas de la prelucrarea porumbului, adica valoare nutritionala 0, dar umfla crocheta.

Am ramas surprinsa sa vad ca marcile pe care eu le consideram cele mai bune sunt de fapt nimicuri.

Dupa multe cautari am gasit 4 Firme care produc mancare de calitate:
1.Brit Care
2. Applaws
3.Advance
4.Pro plan
Toate au ca prim ingredient pui, vanat, somon(Intre 18% si 25%)
Al doilea fiind Orezul (intre 15% si 21%). Orezul este foarte apreciat de pisici si caini si aduc multe beneficii.In primul rand o viata mai lunga cu cel putin 2-3 ani!
Al treilea ingredient este pui, peste deshidratat (5%-10%).Este si el foarte bun.
Al patrulea ingredient este porumbul dar acesta nu mai are niciun efect pentru ca nu este ingredientul de baza! Acesta se gaseste in proportie de 2-3% adica aproape 0.

Sunt foarte curioasa si astept pareri cu hrana consumata de pisicile voastre.
La caini sunt mai multe firme cu mancare de calitate. Sfatul meu este sa cititi primele 2-3 ingrediente pentru ca sunt cele mai importante!
Eu imi hranesc pisica acum cu Purina Pro Plan.Este cam 20-25 lei/kg dar merita.

7 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Din cele de acolo singura mancare superpremium este pro plan-ul. In afara de brit care si restul sunt ok.

| ligiligi a răspuns:

Buna!
Si eu am citit si in toate mancarurile pentru pisici sunt cel putin 2 euri.
Deasta spun eu ca nu este indicat sa le dam doar mancare pentru pisici animalelor noastre.Eu nu ii dau pisicilor mele mancare pentru pisici pentru ca vad cate prosti baga in ele.Cand le dau eu le cumpar whiskas sau KitKat pentru ca in KitKat am vazut ca baga si morcov.Dar rar le cumpar.
Sti ce sa le faci? Iti dau eu o reteta care o termini in 2 minute si nu consumi bani:
1)Carnita fiarta de pui
2)Morcovi
3)Mazare
4)orez
Tai marunt tot in afara de mazare si orez(care e fiert) si amesteci apoi ii dai forma pe care o vrei tu.
O sa ii placa pisicii la nebunie si nu contine euri.Se numeste pranzul campionilor si e chiar gustos.Dar ai zice ca lipseste ceva.Am gasit eu ce:Putin sos de pe carne si Presto! O mancare super buna.
Ai aici un site cu ai multe mancaruri sanatoase si Succes!
http://www.animalutze.com/articole/retete-hrana-pisici.php

| funkypunky17 explică (pentru ligiligi):

AM vazut ca pentru pisici se recomanda sa manance carne cruda.O asimileaza foarte bine.
Am inceput sa ii dai pisicutei mele piept de pui crud sau fiert cu orez.Pana acum a mancat tot! Ma mir pentru ca este mofturoasa la mancare.

| ligiligi a răspuns (pentru funkypunky17):

Eu zic mai bine fiarta sa fie carnea cand i-o dai cu alte mancaruri ca o sa ii placa mai bine mai ales daca e proaspata.

| aMEA a răspuns:

Eu pisici mele(sterilizate) ii dau Whiskas Steril care are ca compozitie :cereale(inclusiv 4%grau), carne si derivate de origine animalica(inclusiv 4%pui in granule maro deschis ), derivate de origine vegetala (inclusiv 2%pulpa de sfeclade zahar), uleiuri si grasimi (0.25%ulei de peste, 0.1%ulei de floarea soarelui ), extracte de proteine vegetala, minerale(inclusiv0.2% tripolifosfat de sodiu), legume94%morcoviin granuleportocali, 4%mazare in granuleverzi).

Si nu trebuie sa iti faci atatea griji in legatura cu hrana daca nu are reacti adverse, n-ai de ce sa iti faci griji.happy

| animaland a răspuns:

Hrana de la Equilibrio poate fii o buna alegere pentru pisica ta. Face parte din gama super premium iar pisicile sunt foarte multumite de gustul acesteia.

Pentru mai multe detalii sau preturi:
http://www.animaland.ro/13-hrana-pisici