| lovedogs a întrebat:

Pentru cei care iubesc pisicile si urasc cainii, de ce nu va plac cainii spre deosebire de pisici?

8 răspunsuri:
| andrei1237 a răspuns:

Eu ii iubesc pe ambii.Nu diferentiez.

| lovedogs explică (pentru andrei1237):

Imi place cum gandesti!

| MLorand78 a răspuns:

Pentru ca pisicile nu stau pe strada, nu se iau dupa noi, nu latra, nu musca. Eu am fost de multe ori atacat de javrele strazi si de asta nu imi plac caini, dar sunt si acei caini mici, neviolenti si educati care sunt ok, cei mari educati, neviolenti si etc nu imi plac ca sar pe mine din joaca si ma sperie cateodata.

| lovedogs explică (pentru MLorand78):

Sa sti ca exista si pisici vagaboante si uneori si ele musca, iar cainii mici pot fi chiar mai agresivi decat cei mari. Si tu ai dreptate, depinde si cat de educati sunt. Crede-ma nu spun lucrurile astea doar asa, eu sunt pasionata de caini si ii studiez de multi ani.

| Gsix a răspuns:

Nu conteaza ce specie este animalul, el adopta in mare parte trasaturi ale stapanului, nu prea ai ce sa le ceri cerora care fac diferente...

| oana1238105 a răspuns:

Buna! Eu am avut o pisica dar momentam am catel...Pot spune ca amandoua imi plac, pentru ca am avut timp sa le cunosc pe amandoua(pisica 2 ani iar cainele il am de un an). Sigur multi spun ca pisica e mai usor de tinut, si e mai cuminte.Dar ii pot contrazice:
1.In fiecare dimineata m-a trezit la ora 5!
2.In fiecare zi trebuia schimbat nisipul si mirosea ingrozitor!
3.Mancarea era scumpa si ea era foarte mofturoasa.
Dar:
1.Cand eram suparata venea langa mine si parca ma inveselea la loc happy
Cainele:
1.Ei bine, nu prea am lucruri negative de spus despre ei. happy
Avantaje:
1.Se poate dresa!
2. Fata de pisica, el trebuie dus afara, si nu va miosi urat din cauza lui niciodata.
3.E atat de dragut! ^_^
Deci...Cred ca daca as alege intre pisica si caine, alegerea mea ar fi un caine. happy

| ReeBii a răspuns:

Eu le iubesc pe amandoua! Dar mult mai mult cainii! Probabil pentru ca eu am caine si nu am avut niciodata pisica thinking

| Budgie1998 a răspuns:

Pai iti spun eu de ce,cainii sunt violenti,foaarte violenti, ai vazut vre o pisica sa te muste pe strada brusc fara sa o bagi in seama? eu unu nu si nici nu am auzit la altcineva dar caini? am auzit nenumarate cazuri, ei cred ca strada e teritoriul lor dar nu ii asa, strazile sunt facute de oameni deci sunt practic ale oamenilor nu ale lor, pisicile sunt mult mai blande.Nu zic ca nu exista pisica care sa muste sau zgarie desi majoritatea cazurilor sunt in care pisica e turbata, ori o face pentru ca ii este foarte teama ori o face pur si simplu din joaca plus ca muscatura unei pisici nu e asa grava si dureroasa ca cea a unui caine.Alte motive? pai cainii uneori sunt foarte respingatori adica eu unu prefer o mata care se ghemuieste si toarce langa mine decat un dulau care sare pe mine de ma si doboara, face galagie si te si linge te de umple de bale, pisicile cand ling nu stiu de ce dar nu prea lasa bale. Puricii si capusele se prind mai repede de caine de cat de pisica desi nu cunosc cauza e doar observatie de a mea.Plus ca majoritatea iubitoriilor de caini spun ca tot felul de baliverne despre pisici doar ca sa semene cu idolii lor cainii care nu suporta pisicile. Pisicile nu sunt galagioase cum e un caine de scoala tot cartierul, plus ca e si mai curata si nu miroase cum miroase un caine ca sa nu zic ca traiesc si mai mult...cainii traiesc 10-15 ani iar pisiciile 15-20 rare cazuri cand au depasit 20 si am auzit cazuri in care cainii si au muscat proprii stapani....atat de loiali plus ca de ceva timp circula o stire cu o pisicuta pe nume Tara din statele unite care a salvat un copil mic de un caine care il atacase pe strada fara motiv.P.S am avut si caini si pisici si dintre astia 2 asi alege pisiciile cu siguranta!