| ellyella a întrebat:

Peste 1 saptamana imi voi putea scoate catelusul (bichonul) afara. As vrea sa stiu cand trebuie facuta deparazitarea externa; de cate ori pe an si daca se face numai la veterinar; se face si inainte de a-l scoate afara pentru prima data?

Răspuns Câştigător
| maria999 a răspuns:

Buna! Eu i-am facut deprazitarea externa dupa vaccinul de 6 luni.Ar trebuii sa-i faci cand va face 6 luni si la un an apoi in fiecare an.Mie asa mi0a recomandat medicul.Trebuie sa fac referire ca pe timpul ierni cainii i-au mai greu purici sau alte feluri de insecte.Vara ar fi bine sa-i cumperi de la veterinar pentru orice eventoalitate o solutie care se pune la gat pentru orice eventoalitate. Daca mai ai intrebari mi le poti pune. Oricum o sa-ti raspund la fiecare intrebare pe care o s-o pui in legatura cu bichonul tau.

| ellyella explică (pentru maria999):

Problema e alta. La 6 luni nu mai face. Asa mi-a zis veterinarul. Face peste 1 an acum si in Mai face iar deparazitare interna.

8 răspunsuri:
| Cookie2275 a răspuns:

Deparazitarea externa se face in fiecare luna(vara), deoarece o sa ia purici de la alti caini si din iarba, iarna daca nu are purici nu e nevoie sa ii faci.Se poate face la veterinar sau acasa(depinde unde vrei tu), poti sa ii cumperi picaturi pentru deparazitare externa (pe care le pui pe ceafa ca sa nu ajunga la solutie), zgarda anti purici.

| MMihai a răspuns:

Nu trebuie să îl scoți afară, până nu face toate vaccinurile, dacă este pui.
La treaba cu deparazitarea nu mă pricep, dar de unde paraziți la un pui, presupunând că mă-sa, nu avea paraziți?
Vorbește cu un veterinar.
Căpușule și alți paraziți, le ia din iarba din parc, sau de la un alt câine, cu care se joacă.

| ellyella explică (pentru MMihai):

Are vaccinurile facute. Tocmai de aceea intrebam de treaba cu deparazitarea. Daca-l scot in parc, nu e posibil sa ia din iarba fie ca e iarna, fie vara?

| Cookie2275 a răspuns (pentru ellyella):

Nu poate sa ia purici iarna, sunt inactivi.Nu o sa ai probleme cu deparazitarea externa pana primavara.

| ellyella explică (pentru Cookie2275):

Mersi mult de tot. Deocamdata stau linistita.

| MMihai a răspuns:

Căpușele, purici și alți paraziți se iau dacă se freacă de alt câine, că se joacă cu el sau dacă se așează undeva unde a stat alt câine.
Cum este cu paraziții și deparazitarea caută pe net, și vorbește și cu veterinarul lui.
Am citit dar am uitat, și acum nu mi-am propus, să îmi iau câine, și nu mai știu.
Am avut acum mulți ani un cățel mic, cred că un pui de bichon havanese / cubanez sau o rasă asemănătoare, era f mic și foarte păros, un fel de alb crem, ( că prietena mea rădea și spunea că unde latră trebuie să fie capul) și mama m-a obligat să îl dau înapoi, că ea era o ființă foarte rea, care nu suporta nici peștii, nici animalele și nici păsările.
Am cumpărat atunci, o carte despre creșterea câinilor și am citit din ea.

| decodesky a răspuns:

Daca e pui tine-l in brate nu il lasa pe jos pana nu ii faci vaccinurile. Treci la veterinar pentru un sfat de la un specialist.