| Cojocaru_Theodora-Martha_1994 a întrebat:

Puteti sa imi spuneti cate ceva despre buldog francez? MULTUMESC

Răspuns Câştigător
| Felys a răspuns:

Este un caine relativ mic, puternic, cu un corp greoi, mai lung decat lat, cu piept lat si proeminent si picioare scurte, distantate intre ele mai ales cele anterioare. Capul este lat, patrat, craniul lat, aproape plat, fruntea usor boltita cu o cuta intre sprincene, nas lat, scurt si turtit, negru, maxilare late si foarte puternice. Ochii sunt mari, rotunzi, usor proeminenti, departati. Urechile sunt ca la liliac, de marime medie, ridicate si rotunjite la varf. Coada este scurta, conica, dreapta sau rasucita. Blana are un par scurt, fin, moale, lucios si des. Poate fi roscat dar amestecat cu alb si negru, dar cafeniu si alb cu pete dungate reprezinta cea mai frecventa combinatie

1 răspuns: