| thelovelyangel a întrebat:

Ratele mandarin zboara in inaltul cerului? Am o rata mandarin si vreau sa o duc undeva sa faca baie,sa se scufunde si imi e teama sa nu o pierd. STITI o modalitate de ai taia o pana, ceva?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Zboara. Poti sa-i tai varful aripilor pana pe la jumatatea penei. Atentie sa nu-i atingi aripa.

| Doctorfishadi a răspuns:

Salut!
Desi pare o cruzime,nu ii taia penele, daca vrei sa fie sanatoasa jumoalele cu mana pur si simplu.
Daca ii tai penele va dura mult pana sa ii cada cele taiate, pentru a creste altele noi. Daca o jumoli, penele ii cresc mai repede inapoi.
Ps:sunt rate frumoase, de unde o ai?
Te salut,
Adrian.