| yoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyo a întrebat:

In ce luna se imperecheaza ratele mandarin?

1 răspuns:
| Robert1999999 a răspuns:

Ratele mandarin formeaza perechei pe viata.
Deci femela este cea care alege amplasamentul cuibului, masculul o insoteste in cautarile unui loc bun de cuibarit. Cuiburile sunt construite de obicei intr-o scorbura de copac, ele pot fi gasite pana la o inaltime de 30m deasupra solului. Numarul oualelor variaza de la 9 la 12 oua albe ovale de culoare alba. Incubarea este facuta de catre femela si dureaza 28-30 de zile.
Cand toate ouale au eclozat (de obicei eclozeaza cate un ou la cateva ore) mama isi cheama puii la sol. Acestia se tarasc catre marginea cuibului si apoi isi sar in cadere libera. Uimitor este faptul ca acestia nu patesc nimic. Odata ajunsi jos se indreapta spre locul cel mai apropiat de hranire. Indata ce puii sunt pot sa zboare, dupa aproximativ 45 de zile, acestia pleaca spre a se alatura unor noi grupuri.

Vara la temeperaturi ridicate.

Noapte Buna happy