| MinionDodo a întrebat:

Sall
am 11 ani si stau la bloc
imi puteti spune cum pot sa-mi conving parintii sa-mi cumpere un caine sau o pisica?
va implor!
SUNT DISPERATA!

Răspuns Câştigător
| Cezar a răspuns:

Arati asta la parinti tai! - >
http://www.adoptiicaini.ro/copiii-au-nevoie-de-animale/

Si convingei, sa iti iei macar o pisica, mica ca vei invata mai bine, si voi fii mult mai cuminte etc!

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și cine are grijă de ea?
Nu este o joacă, ci o mare responsabilitate!
Pa, pa.

| Hadley a răspuns:

Mai intai gandeste-te la ce animal vrei.Afla mai multe date despre acel animal si tinete dupa ei si spune-le ca vei avea grija de el.
Nu te lasa si incearca sa ii convingi(pentru bloc ar fi mai usor de itretinut o pisica, le poti spune asta)

| PrincessConsuela a răspuns:

Eu am convins-o pe mama sa imi ia pisica cu multe biletele disperate pe care le puneam pe unde apucam.
Apoi am luat 10 in teza la romana si mi-am luat si nu regreat nimeni. E chiar super piciu. S-a facut ditamai animalul.
Acum sunt la a2a pisica. Nu mai stiu ce i-am spus, dar era sa fie aruncat la gunoi cu fratii lui daca nu il luam. Bine, doar cativa(1-2) nu au putut fi salvatI. Oricum, trebuie sa insisti si sa faci ceva care sa arate ca il meriti.
Mie chiar nu imi pasa de acordul vecinilor sau al mai stiu eu cui ca am sau n-am voie cu pisica.
Eu stiam ca regula e valabila doar la caini.
Oricum, la pisica e mai altfel decat la caine. Daca pe el il scoti la plimbare ca sa isi faca treaba, pisica fara nisip nu poate. Ele sunt foarte curate si nu fac mizerie(poti sa le spui asta parintilor taiwinking ), dar din cauza trebuie sa ii faci curat zilnic. Are nevoie de nisip nou.
Cat despre mancare, daca nu are +1 an nu are voi decat junior. La fel si cu cainii. Nu le face deloc bine.
Acum partea proasta: vaccinul.
Prima pisica era vaccinata, dar a doua abia cand s-a imbolnavit am vaccinat-o. Concluzia: Fara vaccinuri nu se poate. Da, vaccinuri ca trebuie sa ii faci mai multe. Daca face febra algocalmin paraca i-am dat, dar ca sa fim siguri, vaccineaz-o.
Sper ca te-am ajutatwinking Daca mai vrei sfaturi da-mi mesaj pe privatbig grin

| Baton a răspuns:

Pai daca esti disperata poti face 2 lucruri:

ori te duci la un psihoilog ori locuiesti la gradina zoologica unde vei avea caini si pisici de toate natiilelaughing
daca parintii tai nu vor probabil ca stiu ca ce iti doresti tu asa tare nu il poti ingrijii sau nu poti avea grija de el.
au ei motivele lor de nu te lasa sa iei un animal in casa.
sau gandeste-te ca poate nu isi permit sa ii mai cumpere si la ala mancare, vaccinuri si alte cele necesare unui animal.
oricum animalele stau afara, in jungla, la zoo sau la casa.

| crystynel23 a răspuns:

Si eu am aceasta problema

ai puteasa faci un fel de "santaj"sa le zici ca o sa inveti mai bine , o sa faci treburide-ale casei . si fa si dupa un timp , tot amintetste-le pana ca-ti iau ,, ... eu asa fac big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am eu o pisica, ce vrea sai cumpar o fetita care sa stea cu ea peafara.matei mele nu-i place in casa.

| clso a răspuns:

Sti ceva pai si eu am avut o pisicuta si acum amm un caine si crede-ma e rau sa stai tot timpul numai dupa un caine sau o pisica deci daca vrei asa ce va te sfatuiesc:sa nu ii convingi!:d

| Anna_7140 a răspuns:

Pai eu am un catel si crede-ma eu am vrut tot timpul chiar imi plk... da acum atre sa ai grija de ea/el ( adica trebuie sa il acoti afara daca e caine; sa il perii; apa schimbata; macare. tot ce trebuie mai trebuie bineinteles sa te joci ) ...am avut si pisici si mirosea ingrozitor in casa ( la pisica trebuie sa ii schimbi nisipul sau depinde pe ce o pui sa fac si la 2-3 ore trebuie schimbata ) parerea mea este sa te gandesti foaaaaarte bine. si nu cred ca o sa mai vrei big grinbig grinbig grinbig grin