| Tamas_Ionutz_2000 a întrebat:

am o întrebare... Știe careva cum funcționează farurile pe magnet?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E vorba de faruri cu magnet si bobina. Pe spite (farurile sunt pentru biciclete) se pun niste magneti la aceeasi distanta de axul rotii. Pe suportul de la porbagaj sau pe furca din fata a bicletei (depinde unde pui magnetii) se monteaza bobina care da curentul prin firul care merge la far. Este vorba de principiul inductiei electromagnetice.

| Tamas_Ionutz_2000 explică (pentru Salontanul):

Farul de pe fata nu mai merge de ce

| Salontanul a răspuns (pentru Tamas_Ionutz_2000):

Pai poate fi dusa bobina, intrerupt firul, ars becul sau picati magnetii. Nu pot sa stiu eu daca nu vad obiectul.

| Tamas_Ionutz_2000 explică (pentru Salontanul):

Magneții sunt buni dar poți sa pui ceva site de unde pot sa iau