| Razvy2922 a întrebat:

Sall TPU, recent mi-am achiziționat 7 familii de albine, marea maj is pe 6-7 rame cu 4-5 de puiet, am mai avut eu 4 familii pe vreo 6, 7, 8 rame din care 4, 5,6 cu puiet. As dori ca anul acesta sa le înmulțesc, dar nu știu Cum sa fac asta și cam câte familîi bune as putea obține, asta ca sa nu întâmpin dificultăți în iarna și sa pot intra liniștiți cu ei! Mulțumesc, ofer funda!

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Intr-una din zile, cand albinele sunt prea multe, ele "roiesc". Roiul (are o regina in mijloc) se aseaza pe un pom in cautarea unui stup. Atunci se ia un stup frecat cu matacina (roiniță, bosioc-de-munte, busuiocul-stupului, melisă) o planta cu un miros frumos. Strabunica mea isi dadea cu ea si pe mana si fluierand chema roiul pe mana ei si apoi cu o pana de gasca sau de curcan il muta in stup. Asta era in vremurile alea. Acum probabil ca sunt alte metode. Uite aici: https://www.google.ro/#q=inmultirea+stupilor