| DavidCrisan a întrebat:

Salut, am 15 ani, vreau sa imi cumpar o pisica siameza. Peste 3 ani eu o sa plec la facultate si pisica va ramane singura. Nu am bunici si mama nu poate decat sa ii dea de mancare. Din cate am auzit ele se ataseaza foarte mult de stăpân si am auzit cazuri in care pisicile au murit de dor. Intrebarea este:
-Daca cumpar doua pisici, pot sa moara de dorul stapanului sau se au unele pe altele pana ma intorc?
Sau daca imi puteti da ceva idei de solutii cu ce as putea face.
Mulțumesc

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca sti ca nu poti avea grijă de ele este păcat sa chinuiesti animalele, nu cumperi decat cand sti ca poti tu personal nu mama nu bunica sa aiba grija de pisici, poateele nici nu vor animale in casa nu toti iubesc animalele, nu poti pune poveri pe umewrii familiei doar asa ca vrei tu, vrei pisici le i ei cu tine unde vei fi tu, alea fac mizerie lasa păr si in camine nu te vor lasa administratorii cu animale.

| Iote a răspuns:

Doar idei:
-nu cumperi pisica/pisici.
-iei pisica cu tine la facultate.

| florin926481f a răspuns:

Poate peste 3 ani nici nu mai traieste.

| Yourfavgirl a răspuns:

Hey,pisicile nu au acelasi atasament ca si in cazul cainilor, pisicile acelea cel mai probabil aveau boli interne ascunse, nefiind detectate la timp, astfel ca au murit. Pisicile doar mancare sa aiba si sa stea in casa, e tot ce le place!
Daca iei 2 pisici cu atat mai bine, nu o sa te ia prea mult in seama, mai ales ca se au una pe cealalta si isi pot tine de urat in orice caz!
eu am 5 pisicute si de multe ori is plecat cu noptile de acasa, ele stau in casa si se simt bine! Indiferent de rasa, pisica e pisica, ia 2 si o sa fie ok, ai sa vezi!