| MisaMisaShinigamiAngel a întrebat:

Am nevoie de ajutor sad
Va rog cititi pana la capat.
Am o pisica de un an si ceva, care a fatat acum doua luni, si de atunci am avut grija non-stop de ea si de pui. Problema este ca astfel am ajuns sa ma atasez foarte mult de toti, insa nu ii pot pastra si stiu ca sunt familii care le-ar putea oferi mai multe celor mici.
Totul era in ordine, dar zilele trecute mama a venit si mi-a spus ca am voie sa pastrez o singura pisica (ceea ce stiam) dar ca ea l-ar prefera pe unul dintre pui, pentru ca el este motan si este intr-adevar mai frumos decat mama lui si mai linistit decat ceilalti pui + la mama nu ii place de pisica mare pentru ca are multe defecte (face multe prostii, murdarie, si are si cativa dinti lipsa).
Ideea este ca eu tin mult la ea chiar si asa, si m-as simti vinovata sa o dau la o parte (nu sunt sigura daca pisicile se ataseaza de stapani sau doar stau unde le e mai bine).
Asadar, vreau sa fac ceea ce este corect. Am primit de la mama doua optiuni:

1. pastrez pisica mare dar va trebui sa o duc la sterilizat (sau chiar avort pentru ca eu cred ca este deja gestanta din nou) si va ramane acasa cu mine
2. mama sa duca pisica la bunici si ei sa o tina undeva prin vecini (nu o pot tine chiar in curte pentru k au caine), asta ar insemna si ca pisica scapa de operatie

Cantaresc de ceva vreme cele doua variante, dar simt ca am nevoie de o parere, eu s-ar putea sa fiu subiectiva avand in vedere situatia.
Multumesc foarte mult.

6 răspunsuri:
| diwa a răspuns:

Parerea mea e sa nu-ti dai pisica la o parte, practic pentru un nou venit. Si pisica mea a fatat o data, dupa care am sterilizat-o si a fost totul ok, acum are 12 ani. Si pisicile se ataseaza de stapani sa stii, doar ca sunt ele mai reci. Mie personal mi s-ar parea putin sadic sa-ti dai pisica mare, doar pentru ca puiul ei e mai frumos si are dinti

| LadykillerR a răspuns:

Nu stiu ce sa spun despre a doua varianta, pisica avand deja peste 1 an. Eu am dat un motan tot asa de un an jumate la niste rude care locuiau la tara si motanul a fost foarte "suparat"... a fugit prin alte gradini, s-a ascuns si nici nu a mancat nimic 3 zile. Apoi cand am mers sa il cautam statea ascuns intr-un boschet si arata foarte rau. daca vrei sa dai pisici trebuie sa le dai cat mai repede dupa ce crezi ca nu mai sunt dependenti de mama lor, nu iti recomand sa dai pisica dar daca chiar vrei sa tii motanul si sa o scapi de operatie o poti da la bunicii tai dar sa o tina inchisa undeva (intr-un sopru sau grajd sau ce au ai acolo sa stea inchisa dar nu inchisa intr-o colivie ci sa aiba loc sa se miste dar neaparat sa o tii inchisa), asa se poate si atasa de noii stapani si pisicile au memorie scurta, deci cu timpul te va uita. Bunica mea a facut la fel cand i-am dat eu o pisica si fii sigura ca nu are nimic daca mai e si un caine in curte, se vor "imprieteni" dar asta depinde de animal big grin motanul l-ai putea pastra pentru ca motanii nu prea se agita si sunt cuminti happy sper ca te-am ajutat happy

| maraflorin a răspuns:

Buna! Sunt de parere ca daca ti la pisica lasa-ti mama sa o duca la bunici, iar tu pastreaza motanul.Astfel tu te alegi cu o pisica, in timp ce cealalta poate fata linistita la bunici tai.La bunicii mei la tara am avut intr-un timp si 12 pisici...au mult spatiu sa se miste daca ai tai locuiesc la casa.Pastreaza motanul...clar happy Sper ca am fost de ajutor

| JessicaCoco a răspuns:

Pai, eu am avut o problema de genul ala si stiu ca pisicile se ataseaza de stapan si si de casa asa ca daca o dai va fi deruta, speriata si poate sa ddevina si rea. Asa ca eu iti propun sa o pastrezi deoarece ea sigur tine la tine.

| Jogo211 a răspuns:

Motanii sunt mai rai ca pisicile

| Andreutzzz a răspuns:

Si nu merge sa faci cu schimbu puiu-pisica