| MisaMisaShinigamiAngel a întrebat:

Am nevoie de ajutor

Va rog cititi pana la capat.

Am o pisica de un an si ceva, care a fatat acum doua luni, si de atunci am avut grija non-stop de ea si de pui. Problema este ca astfel am ajuns sa ma atasez foarte mult de toti, insa nu ii pot pastra si stiu ca sunt familii care le-ar putea oferi mai multe celor mici.

Totul era in ordine, dar zilele trecute mama a venit si mi-a spus ca am voie sa pastrez o singura pisica (ceea ce stiam) dar ca ea l-ar prefera pe unul dintre pui, pentru ca el este motan si este intr-adevar mai frumos decat mama lui si mai linistit decat ceilalti pui + la mama nu ii place de pisica mare pentru ca are multe defecte (face multe prostii, murdarie, si are si cativa dinti lipsa).

Ideea este ca eu tin mult la ea chiar si asa, si m-as simti vinovata sa o dau la o parte (nu sunt sigura daca pisicile se ataseaza de stapani sau doar stau unde le e mai bine).

Asadar, vreau sa fac ceea ce este corect. Am primit de la mama doua optiuni:

1. pastrez pisica mare dar va trebui sa o duc la sterilizat (sau chiar avort pentru ca eu cred ca este deja gestanta din nou) si va ramane acasa cu mine

2. mama sa duca pisica la bunici si ei sa o tina undeva prin vecini (nu o pot tine chiar in curte pentru ca au caine), asta ar insemna si ca pisica scapa de operatie

Cantaresc de ceva vreme cele doua variante, dar simt ca am nevoie de o parere, eu s-ar putea sa fiu subiectiva avand in vedere situatia.

Multumesc foarte mult.

4 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Sfatu meu... ma pun in locu tau, sunt iubitor de animale innrait, cu toate ca ma cert cu desteptii astia sa imi ia un caine, am 21 de ani si fix pix.
in fine sa revenim, chiar daca mi-as rupe inima in 2 as alege puiul din 2 motivehappymari si late.
Pisica dupa cate cred e batrana, deci nah, nu mai rezista mult timp.
Pe cand puiul acela e tanar,il pot dezvata de obiceiurile proaste, sau il pot face sa numai capate obiceiuri proaste, chiar daca mi se rupe inima ca imi e drag de pisica, aleg acel puihappy
Si nu mi sar rupe asa de tare inima stind ca e puiul acelei pisici care am indragito, deh, eu asa gandesc.

| Yoana99 a răspuns:

Hey! Eu cred ca tu esti foarte atasata de pisicuta ta, ceea ce e bine ( si eu am un motanel dragut). Sfatul meu ar fi sa pastrezi pisica, mai ales ca te-ai atasat de ea si sa o duci la sterilizat. Asta ar fi, cred eu, cea mai buna alegere. Iti urez bafta si sa imi spui si mie ce decizie ai luat happy

| MisaMisaShinigamiAngel explică (pentru Yoana99):

Multumesc din suflet pentru raspuns. Mai astept o vreme, sa mai vad ce raspunsuri mai primesc si sa ma mai gandesc si eu, si probabil peste cateva zile am sa iau o decizie. Am sa te anunt.

| MisaMisaShinigamiAngel explică:

In primul rand vreau sa va multumesc inca o data pentru sfaturi.
Din pacate, sau din fericire, nu a mai fost necesar sa iau o decizie, in sensul ca pisica a lipsit de acasa in perioada de calduri si a ramas din nou gestanta, iar parintii mei mi-au explicat ca situatia noastra financiara nu ne permite nici sa o sterilizam, nici sa hranim alti pui.
Asadar, se pare ca soarta a decis de data asta. Sper doar ca totul sa fie in favoare atat a pisicii cat si a puiului. Ce spuneti, va fi mai fericita acolo?