| Alexzxc a întrebat:

Salut.
Am înțeles că sunt 2 tipuri de ciobănești germani, de pază și de lucru (sau ceva de genul, oricum, știu că sunt 2). Îmi puteți spune diferențele dintre ele, va rog?
Am pus întrebarea aceasta din cauză că vreau să îmi cumpăr unul, dar pe google nu găsesc diferențele.

Răspuns Câştigător
| BeautifulSunflower a răspuns:

Cred ca te referi la diferentele dintre un ciobanesc german crescut de un om obisnuit si unul dresat de politisti. Orice ciobanesc german este excelent la a-si pazi stapanul, nu necesita dresaj.Cei pe care ii detin politisii sunt pusi sa gaseasca cadavre, droguri, etc. Daca nu corespund cerintelor sunt dati spre vanzare cetatenilor.

1 răspuns:
| Alexzxc explică:

@LifeSimphony deci din această cauză se numesc "ciobănești germani de lucru"?