| TomyBrave2019 a întrebat:

Am o mare problemă și am nevoie de ajutor!
Am un chihuahua de 4 ani.
Ok, încep cu începutul, îl am de la patru luni. El de mic face niște crize epileptiforme, crize ca de epilepsie. La început a făcut-o când s-a speriat de lesa (a căzut și l-a lovit). După a mai făcut câteva, din frica, dar câteva din senin, fără motiv.
Crizele se manifestă astfel: se pune pe jos, tremură, i se încordează mușchii, amețește, nu mai vede sau aude. Țin cam 2-3 minute.
Când era mic, înainte să-l iau, la fosta stăpână, s-a lovit de ceva la cap si de atunci are o cicatrice ca un cerc.
Acum vreo săptămână a făcut o criză foarte puternică, a tremurat foarte tare, a făcut ce am scris mai sus, dar s-a și pus în pat si a tremurat, a tot sărit tare pe o parte, zici ca era posedat (am dat un ex). Am crezut că moare. Țin foarte mult la el, îl iubesc mult si nu știu ce aș face dacă ar păți ceva. Toată noaptea a tremurat, a avut un fel de stare foarte rea și ziua următoare era amețit.
M-am dus cu el la doctor. I-a făcut un EKG (scuzați dacă nu am scris bine). Era o linie mărită acolo, a zis ca ceva e mai mare (dif de 0, 5 cm) la inima lui. I-am făcut și analiză de sânge, i-a ieșit bine, totul era ok, doar ceva mic cu digestia, dar asta n-are legătură cu crizele. Doctorii au zis că un cardiolog va veni să-l consulte și să-i mai facă ceva analiză. Daca nu are nimic la inimă, doctorii au zis ca poate fi din cauză neuronala și că ar trebui sa facă un RMN, care se face doar în Budapesta, au zis ei.
Am câteva întrebări. Se fac analize de acest gen în România? Nu am cum sa merg până în Budapesta. Dacă da, unde?
De la ce pot fi crizele? Să-l fi afectat lovitura aia la cap? Vă rog dacă știți, să-mi spuneți. Ce poate avea? Nu știu ce să fac cu el... Pare grav.
Am scris acum pentru că acum vreo 20 de minute iar era să facă o criză, a inceput să tremure, s-a amețit, dar i-a trecut acum.
Criza pentru care l-am dus la doctor a început când se juca cu o minge, nimic stresant sau ceva.
Voi da mai multe detalii dacă întrebați, doar vă rog spuneți-mi o idee, ce poate fi? Scuzați eventualele greșeli de punctuație, l-am scris in grabă. Mulțumesc că ați citit și vă rog să mă ajutați.

4 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Daca e boala neurologica si asa pare cine crezi ca il va opera la cap? Cred ca nu apuca batranetea din pacate. Posibil sa fie provenit dintr-o canisa in care s-au cuplat caini inruditi si apare consanguinitatea si din pacate catelusi bolnavi.Desii sunt extrem de frumosi, multi nu tin cont de bietele animale si infiinteaza ferme de animale fara nici un discernamant.Mai sanatosi sunt de o mie de ori cainii maidanezi decat astia de rasa din pacate.

| TomyBrave2019 explică (pentru Felys):

Cățelul meu nu e "de rasă". Părinții lui, chihuahua amândoi, nu sunt de rasă pură nici ei. Au o stăpână iubitoare, care îi îngrijește, are și salon, magazin de câini, are mulți câini și ține foarte mult la ei. Nu l-am luat de la un țăran bețiv care dă câinii la împerecheat pe bandă rulantă pentru bani. părinții lui nu erau înrudiți.
Eu am cerut ceva și am primit un răspuns total diferit.
Dar totuși nu știi ceva cabinete/spitale unde se fac analize din acelea?

| Felys a răspuns:

Iti e asa greu sa dai o cautare pe google, uite am dat eu pentru tine https://www.director.veterinarul.ro/......resti.html

| TomyBrave2019 explică (pentru Felys):

Pe Google numai prostii scrie. Nu vezi? Când te doare capu si cauți pe google zice că ai cancer. Dacă întrebam aici așteptăm niște răspunsuri care să mă ajute.