| Jo333333 a întrebat:

Am o pereche de veverite siberiene si as dori sa stiu cum pot sa le imperechez. Baiatul are intre 9-10 luni si fata are undeva la 2 ani, stau in accelasi habitat de 2luni si se inteleg bine. Baiatul mai sare pe fata dar aceasta fuge, nu sta sa se imperecheze sad Trebuie sa astept pana cand aceasta va fii in "calduri" sau daca fuge acum..nu va sta nici atunci?
Sau va trebui sa le creez un mediu "special"?

Astept raspunsuri concrete!

1 răspuns:
| SteelShadow a răspuns:

Salut!
Nu poti sa-i obligi sa se imperecheze. Le va veni timpul. Masculul obisnuieste ca chinuie femela si cand acesta nu este dispusa. Femela va "intra in calduri" la un moment dat, iar atunci instinctul de reproducere va fi puternic si va accepta masculul. Cel mai indicat, dupa imperechere, este sa le oferi o dieta echilibrata si bogata mai ales femelei. Masculul, cred ca va trebuii scos din cusca dupa ce se imperecheaza sau cel tarziu dupa nasterea puilor pentru ca va avea tendinta sa ucida puii ca femele sa "intre iar in calduri" si sa se imperecheze din nou.
Sper ca ti-am fost de folos.
Mult succes si noapte buna!