Întrebare recomandată | AniCasi a întrebat:

Salut,am o pereche de zebre australiene si recent le-am cumparat un cuib impletit. L-am pus in colivie si sunt speriate de el. Il folosesc pentru a-si face nevoile, nicidecum pentru a depune oua! Ce trebuie sa fac?!

6 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Poi stii ca deja s-au imperecheat de vorbesti de oua? Stii sigur ca sunt femela, mascul? O sa se obisnuiasca, faptul ca isi fac nevoile in el e un gest de : bine ai venitlaughing.

| AniCasi explică (pentru AtateaConditii):

Normal ca stiu ca sunt femela si mascul..cauta pe googla sa vezi prin ce se deosebesc!

| Sup3rN0va a răspuns:

..trebuie sa il construiasca ei.tu pune-i un cuib gol si cumparai fire de matase din astea care isi pune la cuib sau paie. ceva mai moale.
Dar sunt speriate si din cauza ca sunt inchise si asa se sperie ele cand vine cineva langa ele trebuie sa le mai dai si drumu sa se mai obisnuiasca si cu tine.Deci zebrele australiane daca le vezi tu in magazine ca se vand nu inseamna ca sunt precum papagali sunt precum vrabiile la noi asa Zebrele australiane sunt in alte tari gen: Austria.
Deci sunt chinuite si eu am avut si le dadeam drumu prin balcon si era perfect incearca si tuhappy

| codrutapentelescu a răspuns:

Eu asa am facut si a mers. Pune un servetel pe fundul cuibului. Ia pasarea femela si bag-o in el acopera iesirea cu mana, apoi stnge lumina si scoate-ti mana. Daca nu merge fa un cuib dintr-o cutie de la telefon.

| lucky2000 a răspuns:

Sentimentul de necunoastere e firesc in mintea animalelor, de aceea trebuie sa astepti pana se vor obisnui. Daca se apropie de el si isi fac nevoile nu sunt speriate de el ci poate cred ca e un loc nesigur. Cuibul trebuie sa il cureti, si sa le demonstrezi ca e un loc sigur, intr-adevar poti sa le ademenesti cu manare, dar nu cu o mancare lichida sau uleioasa, deoarece se va murdari, si cu mancare uscata. Daca de obicei iti alinti pasarelele poti sa incerci sa le pui in cuib cat timp te joci cu ele, astfel le demonstrezi ca tu ai incredere in obiect si siguranta lor se va dezvolta.

| layla00 a răspuns:

E practic normal sa faca asta deoarece e ceva nou pentru ele si poate le sperie sau nu sunt obisnuite. Curata-l, apoi ademenestele cu ceva mancarica, sau nu forta norocul, caci, cu timpul se vor obisnui.