| Valee_Golban_1998 a întrebat:

am patru pisoi orfani de 2 saptamani, mama lor a disparut dupa ce i-a fatat (era a doua fatare) nu prea stiu cum si cu ce sa ii hranesc..Momentan le dau lapte de vaca cu seringa, putin incalzit. Intrebarile mele sunt: -cum si cu ce sa ii hranesc?
-mama lor este posibila sa fi murit dupa fatare?
-cum ii pot ajuta sa nu moara?

Răspuns Câştigător
| AnneSiAtat a răspuns:

Bună (:.
1. dă-le în continuare lapte, dacă sunt micuţi, cu seringa sau biberonul. dacă nu au încă dinţişori, vor putea bea doar lapte. dă-le în continuare de vacă, tot puţin încălzit, este perfect.
2. sau i-a părăsit... sau a luat-o cineva de lângă ei, cine ştie? dacă sunt în grija ta este bine şi-aşa.
3. ia un coşuleţ sau o cutie, pune o pătură în ea, apoi pune-i acolo. supraveghează-i şi dă-le lapte des, nu-i forţa, doar dacă vor ei să mănânce. cu timpul vor creşte, şi le vor creşte şi dinţişorii. prima masă indicată este un pic de miez de pâine îmbibat în lapte, pentru că este moale. apoi, carne fâşii, şi tot aşa, cu timpul vor ajunge să poată să mânce aproape orice.
Baftă!

5 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Culcusul:
-sa fie intr-o camera calduroasa
-intr-o cutie pune ceva foarte calduros: material din blanita, paie etc.
-un urs sau ceva de plus sa creada ca este mama lor ca sa se simta in siguranta
Alimentatie:
-pana la o luna doar lapte amestecat cu galbenus de ou(compozitia sa fie de fiecare data proaspata) dat cu biberon de copii, daca nu-ti permiti sa cumperi lapte special si biberon special pentru puii de pisica.
-se hranesc din 3 in 3 ore, zi si noapte
-dupa o luna se introduce si hrana solida: bobitele royal canin starter sunt cele mai bune, daca ai putea sa le dai, daca nu cauta tot ceva superpremium sa fie, fiindca sunt mici si daca au crescut fara laptele matern au nevoie de multe vitamine
-la inceput sa pun bobitele in apa, dar nu sa iasa ciorba, cat sa se moaie fiecare bobita si treptat sa scazi apa, ca la 8 saptamani sa inceapa sa le manance uscate
-de la o luna pana la 6 saptamani incepi sa reduci laptele si sa introduci bobitele mai mult, la fel si cu hranirea din 3 in 3 ore, cu timpul ii vei hranii la intervat de mai multe ore, cam pana la 3-4saptamani ii hraneste din 3 in 3 ore
Ingrijire:
-pentru a-si face nevoile trebuie sa fie stimulati cat sunt mici, iar neavand mama trebuie sa faci tu lucrul asta luad o carpa umezita in apa calduta si ii stergi la fund si pe unde face pipi
-dupa 2 luni poti sa-i donezi in caz ca nu-i opresti
Laptele simplu fermenteaza, se vor strica la burta si fac viermisori, deci nu-i mai da, daca vrei citeste pe net sa vezi, in caz ca nu crezi.
Cam asta e tot zic eu si ma bucur ca esti hotarat sa ai grija de ei, vei vedea dupa cateva luni ce satisfactie vei avea cand ii vei vedea mari si asta doar datorita tie. Eu am avut grija de un pisoi de la 10 zile si acum e bine mersi, are in jur de 3 ani.
Succes!

| Clopotaru a răspuns:

Buna Valee_Golban_1998 da este foarte bina sa ii dai sa manance cu seringa dar in acel lapte sa le pui putina sare. Poti sa ii mai granesti si cu paine ciroba cu paine mancare gatita.Sa nu moara poti sa ii ti in casa sau sa le faci un patut calduros Sa nu moara de frig. Fundita?

| Valee_Golban_1998 explică (pentru Clopotaru):

Sare? de ce sare?

| RedNose a răspuns (pentru Valee_Golban_1998):

Pentru viermisori, dar nu e buna. galbenus crud cu lapte, asa trebuie preparat.