| Cold123 a întrebat:

am un acvariu de 54l(60x35x35)
Pesti: 1 scalar(marime 8-10cm)
2 cory albi
3 ancistrus
1 zebra si 8 neoni
Lumina: un neon t8 de 15W
Intrebarea mea este de ce neonii inoata doar pe fund...cand le dau mancare se mai aventureaza pe sus dar in rest tot timpul inoata doar pe fundul bazinului.o fi din cauza temperaturii(25-26C)

Răspuns Câştigător
| BoYkAn a răspuns:

Salut, te pot ajuta eu, in primul si in primul rand temperatura este mare... ea nu trebuie sa depaseasca 22-23 grade max. in al doi-lea rand neonii nu se tin cu alte specii, am sa iti dau ceva sa citesti despre neoni si la care sa te conformezi altfel nu o sa iti spupravietuiasca fara conditiile necesare. intra aici si citeste tot : http://www.acvarist.ro/paracheirodon-innesi-pestele-neon-2