| Bobi1233 a întrebat:

Salut am un catel ogar englez de 3 luni si este foarte fricos si nici nu latra la nimic nici cand intra cineva in curte sa faca putin nimic nimic nici cand alti caini latra el nu zice nimic. Si a 2 problema este ca nu prea ma asculta l-am batut de cateva ori da nu rau doar asa cate o palma 2 da mai dese ca ma musca cum fac sa aiba incredere in mine? Va rog.

27 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

In primul rand, nu e caine de paza.
In al doilea rand, e mic.

Eu am amstaff si abia de la 4-5 luni a inceput sa latre, dar latra rar si doar la caini.

| Bobi1233 explică (pentru RedNose):

Al meu nu latra nici la caini la nimic.

| RedNose a răspuns (pentru Bobi1233):

Nu intelegi ca e prea mic? Daca vroiai caine de vanatoare care sa si pazeasca sau sa anunte si intr-un fel iti luai setter,brac,vijla,altceva, nu ogar. Chiar in weekend am vazut unul si in afara ca alerga din cand in cand(are un alergat superb), era timid nu se ducea la oameni, nu se baga in joaca dintre caini, era retras.

| Harpo a răspuns:

Ai un catel exceptional! Dar ogarul englez nu e caine de paza. Informeaza-te din carti sau pe internet daca nu ai facut-o inainte... Dupa aceea, este un bebelus, nu specifici la ce varsta a fost despartit de mama lui. Conteaza, sa stii...
In fine, un caine nu se bate NICIODATA. Si nu se cearta fara motiv, va dezvolta o frica in relatia cu tine si cu alti oameni si se va apara prin muscat. Daca vrei sa aiba incredere in tine, primul pas este sa nu-l mai bati. Dupa aceea te informezi cum se educa un catel daca tot n-ai facut-o pana acum...

| Bobi1233 explică (pentru Harpo):

Pai 1 el a fost despartit de la 1 si 3 saptamani. 2 Eu nu am zis ca vreau sa fie de paza vreau doar sa fie mai barbat. 3 Ii mai dau cate o palma cand sare pe mine si incepe sa ma muste in joaca da ma zgarie peste tot.

| Harpo a răspuns (pentru Bobi1233):

Bobi, catelul a fost despartit prea devreme de mama lui. Are carente afective normale, imagineaza-ti un bebelus despartit de mama lui...
Este prea tanar sa "fie barbat", in functie de rasa, un caine nu e adult si maturizat inainte de 1-2 ani. Deci, ai rabdare cu el, te rog...
In privinta muscatului si zgarieturilors, e varsta la care incepe sa-si faca dintii, da-i de ros jucarii si cârpe vechi sa se joace cu ele.
Cainele meu are 5 ani, ne batem cu carpe si jucarii in fiecare seara, ne distram de minune. Este un caine de vanatoare de 11kg care ataca mistretii fara frica.
Este foarte important sa inveti particularitatile rasei daca e pur. Foarte, foarte important...
Daca ai intrebari, nu te jena sa suni clopotelul. Cainii imi sunt foarte dragi.

| Bobi1233 explică (pentru Harpo):

Pai am rabdare cu el ca am mai avut tot un ogar dar era fata. Tu ce rasa zici ca ai de vanatoare? Si eu ii dau jucari are detoate ma joc cu el leg de o ata mai groasa o carpa si o trag in directi si el o prinde trage de ea in fine. Tu ce mi-ai recomanda vitamine Pet phos croissance sau Pet way Vitality?

| Harpo a răspuns (pentru Bobi1233):

Pet Phos Croissance este destinat puiilor care sunt hraniti cu mancare pregatita acasa. Este un complement mineral vitaminizat.
Al doilea nu-l cunosc. Dar tu cu ce-ti hranesti catelul? Cu mancare cumparata sau facuta in casa? Daca o cumperi, este important sa manance hrana pentru bebelusi, nu pentru adulti, stii tu.
Cainele meu e un smooth fox-terrier alb-negru.

| Bobi1233 explică (pentru Harpo):

Aha eu ii dau mancare gatita preparata in casa si boabe pentru juniori. Dar vreau sa-i iau si vitamine ceva.

| Harpo a răspuns (pentru Bobi1233):

Daca-i dai mancare facuta in casa, Pet Phos Croissance este perfect pentru ca e imposibil cand gatesti acasa sa dozezi corect nutrimentele necesare. Si chiar daca alternezi cu boabe, merge bine. Nu uita ca un caine caruia i se schimba brusc mancarea, va avea diaree, mancarea se schimba progresiv.

| Bobi1233 explică (pentru Harpo):

Are 10 kg la 3 luni e bine sau nu?

| Harpo a răspuns (pentru Bobi1233):

Bobi, ca sa ne intelegem... e un greyhound? Daca nu stii cum arata un greyhound, mergi pe google si te uita la poze.

| Bobi1233 explică (pentru Harpo):

Stiu cum arata alloooo. Harpo un greyhound difera unu de la celalalt poate sa fie mai gras poate mai slab difera si la corp eu ziceam ca chestie.winking

| Harpo a răspuns (pentru Bobi1233):

Bobi, allo-ul tau imi da de gandit… Esti cumva admirator al domnisoarei Nabilla, cea care are un bob de mazare in loc de creier? Vezi ca are sâni falsi si converseaza cu Hitler pe Youtube (mortala secventa).
Daca tot te sucaresti, iti spun pe scurt. Pe Google in româna circula poze cu ogari englezi care nu aduc nicidecum cu un greyhound. Dupa aia, daca tot esti suparat, sa stii ca ogarul englez are nevoie de mancare seaca, nu mananca mamaliga, cartofi si paste fainoase (diaree) si ca o femela adulta ajunge la maxim 34kg. Nu trebuie indopat sub nicio forma. Nu uita sa-l vaccinezi si sa-l deparazitezi dupa indicatiile veterinarului ca nu-i de gluma. Salut.

| Harpo a răspuns (pentru Bobi1233):

Bobbi, si daca tot te intereseaza soarta catelului tau, vezi ca am gasit pe internet in franceza situri si forumuri unde sunt persoane competente si unde pot pune intrebari pentru tine. Deci, in loc sa-mi dai cu allo, fa-ti o lista de intrebari si pune-o aici. Sunt absent de maine pana luni, cand ma intorc, daca ai pus intrebari le transmit. Macar sa foloseasca la ceva TPU...

| Bobi1233 explică (pentru Harpo):

Pai cine a zis cai dau mamaliga cartofii si astea? Un ogar englez e tot aia cu Greyhoundwinking si nu nu ma uit la tot felul de cacaturi...

| Harpo a răspuns (pentru Bobi1233):

Bobi, daca n-am fost clar, un Greyhound nu mananca laturi si, pe de alta parte nu stiu cu ce-l hranesti. Si nu e vina mea daca in Romania anumite persoane nu sunt capabile sa faca diferenta intre rase si pun pe internet aiureli... Fara suparare, un ogar mananca carne. Daca ii faci de mancare acasa, nu uita proportia de carne, orez, legume verzi etc. Eu zic sa nu te superi, scopul meu e te a ajuta, gandeste-te cam ce intrebari ai avea, le pot pune pentru tine... Cand avem un caine, suntem responsabili de el din toate punctele de vedere. Eu voi adopta in plus un catel maidanez de 5 luni, paralizat de picioarele din spate, niste nemernici i-au rupt coloana vertebrala. Accept toate cheltuielile, inclusiv carucior pentru catei paralizati. Asta inseamna responsabilitate. Gandeste-te daca ai intrebari, te ajut cu placere si nu te cert, ca nu-i scopul.

| Bobi1233 explică (pentru Harpo):

Nu ma supar da eu nu am zis ca ii dau mamaliga astea ii dau orez cu carne cu legume conserve de caini pedigree...

| Harpo a răspuns (pentru Bobi1233):

Ok, Bobi, dar sa stii ca sistemul digestif al unui caine nu e facut pentru feculente. Dar in caz de diaree, orezul functioneaza cu apa in care a fiert, dar sa fie amestecat cu hrana lui obisnuita. Greyhound are un intestin scurt, deci sa nu-i dai multa hrana lichida. Mai bine sec si cu apa la dispozitie cand vrea sa bea. Si sa-l tii si in casa, daca nu faci curse si vinatoare cu el. E un caine extraordinar, foarte atasat stapanilor, dar trebuie sa aiba incredere. Ai un weekend la dispozitie sa te gandesti daca vrei amanunte de la persoane competente, te ajut cu placere.
Acum un an am fost invitat in Anglia la o vanatoare, eu nu sunt pro-vanatoare dar cum cainele meu e de vanatoare, incerc sa ma adaptez. Locuiesc in Geneva (Elvetia), vanatoarea este interzisa.
Gandeste-te la intrebari, catelul tau merita atentia ta...

| Bobi1233 explică (pentru Harpo):

Pai fi atent azi am iesit cu el la plimbare si cu mama si el mergea numai in picioarele mamei si i-am dat si lui drumu singurel prin spate (stau la curte 2 iesiri fata spare e inchis e loc mare.) si nu venea la mine doar rar doar la mama pentru ca ea il cocoloseste mereu ce sa fac sa ma asculte si pe mine?
Dami idul dau sau facebookul e mai simplu.

| Harpo a răspuns (pentru Bobi1233):

Bobi, incearca sa-mi trimiti mesaj privat, sa nu vada toata lumea id-ul tau.
Din start iti spun, catelul tau te evita, tu ai afirmat aici ca l-ai batut. Un caine isi recapata increderea dar trebuie timp. Mama ta a fost mai afectuoasa, nu uita ca ai un pui care cauta afectiune. Este foarte important la varsta lui. Un caine pricepe pedeapsa (fara bataie) instant. Daca il bati cateva minute, ore dupa, nu stie de ce il pedepsesti. Foarte important! Daca are incredere in tine, vei avea un caine la masura asteptarilor tale. In timpul liber, eu ma ocup si de caini abandonati de la adapostul din Geneva, ii plimb, e clar ca nu pot sa-i adopt pe toti... Ai inteles tu... Dar ma ocup cu afectiune, este foarte important. Increderea cainelui se dobandeste, mai ales daca a fost batut, cum ai crezut tu ca ar trebui sa faci.

| Bobi1233 explică (pentru Harpo):

Pai si cum sa eu recapat da sa ma si inteleaga cand ii zic hai vino aici sau nu e voie?( tiam trimis mesaj ai primit?)

| AdelinB22 a răspuns:

Daca voiai sa latre trebuia sa il cicalesti de cand era pui.

| keepcalm1232 a răspuns:

Ca sa il faci rau in sensul sa latre sa fugareasca si alte din astea ar trebui sa il tii inchis intr-o boxa astfel incat sa nu se invete cu multa lume si mai ales toata lumea sa sa joace cu el, ar trebui sa te joci cu el sa il mai enervezi asa putin! din punctul meu de vedere eu ti-am zis cum am facut cu propiul meu caine

| Bogdan_Nistor_1991 a răspuns:

Incearca sa il bagi intr-o box luminoasa si sa-i dai doar tu de mancare si sa incerci sa petreci mai mult timp cu el si sa fi bland cand o sa creasca mai mare o sa aiba incredere in tine si o sa fie mai rau

| Roxana_Filip_1974 a răspuns:

Dreseazal

| GuRiTzZzA a răspuns:

In primul rand daca vrei sa-l faci mai rau bataia nu-i o solutie ce trebuie sa faci este sa te joci cu el, sa-l faci sa te fugareasca sau ceva de genu... daca e chiar atat de timid ia o bucata de carne sau cei place lui sa manance si fal sa te fugareasca, ai sa vezi ca in final va latra la tine... sper ca ti-am fost de ajutor P.S.Nu mai da in el bestie big grin