| TomyBrave2019 a întrebat:

Am un chihuahua de aproape 4 ani. Acum câteva luni am găsit o cățelușă chihuahua cam de aceeași vârstă.
Ea este acum în călduri și stăpânul ei a venit la cățelul meu acasă ca să se împerecheze.
În prima zi când a venit (era cam a treia zi de călduri) l-a respins, lătrat, mârâit și nu l-a lasat să se apropie prea mult pe cățelul meu, deși el era tot după coada ei. (Amândoi câinii sunt virgini).
După vreo două zile a venit iarăși (ieri seara, a opta zi de călduri). Ieri, a început să își dea coadă într-o parte, să-l accepte, să se joace si sa se miroase și lingă. Dar nu s-au împerecheat, pentru că cățelului meu îi e frica să se urce pe ea efectiv. Am impresia că îl intimidează foarte tare.
Azi dimineață stăpânul a adus-o si a lăsat-o aici câteva ore. Am încercat orice, dar ca ieri, nu ai reuși nimic. Cu toate că s-au jucat, îmbrâncit, lins, alergat, nu au reușit. Și aveau multa energie și dintr-o dată se supărau și se culcau amândoi și apoi iară începeau. Le-am dat carne, i-am lăsat singuri, ne-am jucat, i-am mai "împins" eu. etc.
Chiar nu a putut cățelul meu, deși cățeaua ar fi vrut ba chiar își ridica coada.
Menționez că cățelul meu avea un pluș cu care mai făcea. am înțeles că mulți câini au. Poate nu știe ce să facă cu cățeaua dacă s-a obișnuit cu plușul?
Ce sa fac cu ei? Acum numai în primăvară va veni iar cu cățeaua. Ce pot face să se împerecheze?

6 răspunsuri:
| DarthNiger a răspuns:

Nu poti face nimic decat sa astepti sa se cunoasca ei mai bine.

| TomyBrave2019 explică (pentru DarthNiger):

S-au cunoscut bine.

| DarthNiger a răspuns (pentru TomyBrave2019):

Poate cainele tau e gay

| TomyBrave2019 explică (pentru DarthNiger):

Eram serios aici -_-

| Alexandra40000 a răspuns:

Buna, sincer nu prea poți face tu nimic. Depinde de ei doi, ar fi o chestie sa ii lași mai mult timp împreuna

| TomyBrave2019 explică (pentru Alexandra40000):

Daca ii las singuri, cățeaua vrea la stăpânul ei și cățelul meu la fel si nu fac nimic. Au stat mai mult împreună dar cățelul meu nu știe ce să facă. Problema e la el.