| Perverse a întrebat:

Salut,am un pechinez de 3 saptamani si i-am dat la inceput lapte de vaca si a vomitat limbrici(de cand a vomitat se simte mai bine), acum are 3 saptamani si 4 zile si i-am cumparat pedigree junior.In fiecare zi ii dau 100 ml de lapte si pedigree junior.Am observat ca are o mica iritatie la fund(el incearca sa se tot linga acolo), nu stiu de la ce poate fi deoarece nu lasa limbrici in excremente si as vreau sa stiu ce mancare trebuie sa ii cumpar deoarece am auzit ca pedigree este o mancare foarte proasta.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pedigree junior este o mancare buna pentru câini. Nu-i mai da lapte deloc pentru ca face limbrici de la el si o sa ii trebuiască sa ii dai mai des pastilute pentru limbrici si asta nu o sa ii facă bine pentru ca el nu are ficatul dezvoltat(e un pui, e un medicament puternic pentru el). Sa ai grijă de cățeluș. Să-ți trăiască :*

| Kriss96 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pedigree nu este o mancare buna pentru caini. Persoana de sus a auzit bine.
Nu prea sti mai nimic despre caini asa ca nu te baga tu. Daca omul a intrebat de alta mancare de ce sa-i bagi tu pe gat Pedigree? Crezi ca Hills sau Belcando sunt mancaruri proaste?
Daca tu te multumesti cu Pedigree nu inseamna ca nu exista alta mancare mai buna!
Daca te-as intreba de ce este bun Pedigree ai zice repede "pretul scazut". Nu asa se argumenteaza o mancare. Nu te uiti la pret, ci la ce contine.

| Perverse explică (pentru Kriss96):

Stiu ca mai sunt bobitele acelea varsate care cred ca eu ca sunt mult mai proaste decat pedigree-ul. Oricum o sa ii dau mai mult mancare gatita ca ai mai mult incredere.

| Kriss96 a răspuns (pentru Perverse):

Cea gatita e cea mai buna. Ca sa inlocuiesti hrana la plic/conserva.
Dar hrana uscata tot trebuie sa aiba.
Cele varste nu sunt proaste cu conditia sa fie produce tot de Hills, Acana etc.
Cu gatitul nu e chiar usor. Daca vrei sa-i dai asa in permanenta o stai la "cratita" happy Si ai mei mananca gatita, dar in unele zile numai bobite mananca atunci cand nu am hrana gatita special pentru ei.

| Perverse explică (pentru Kriss96):

Pai ii face mama de mancare laughing, sunt constient ca ii trebuie si hrana uscata, dar ma refer la inceput are ceva daca ii dau pedigree junior?

| Kriss96 a răspuns (pentru Perverse):

Problema la mancare apare la nivel de continut. Pedigree este o mancare compusa in mare parte din resturi. Proteine din surse incerte. Pot fi gaturi de animale,resturi de la porc,intestine si altele de genul. Tot ce nu serveste consumului uman. Reziduri. Plus aditivi foarte multi, cereale care unui caine nu-i trebuie, gluten care provoaca alergii, coloranti. Mancarea aceea e mai mult stropita cu suc de carne. In esenta acolo sunt resturi nocive care pot da alergii sau alte probleme grave ce nu apar acum, ci mai incolo. Si cand face 10 ani ajungi cu el pe la medic si dai o caruta de bani pe medicamente si mancare speciala pentru animale bolnave. Mancare destul de scumpa de altfel.

| Perverse explică (pentru Kriss96):

Din cate am citit la pedigree junior nu este chiar atat de nociva, dar o sa ii cumpar dupa ce face 2 luni ceva bun.Royal canin am auzit ca este cea mai buna mancare pentru caini sau din ce mi-ai recomandat tu.Tu ce caini ai?

| Kriss96 a răspuns (pentru Perverse):

E greu sa convingi lumea ca o mancare nu e buna cand se fac atatea reclame (sau cel putin se faceau o groaza la Pedigree acum cativa ani) si o gramada de oameni au impresia ca este intr-adevar buna sau chiar cea mai buna. Apoi mai recomanda si la altii. Cert este ca medicii nu o recomanda. Au ei motivele lor. Royal Canin nu mi l-a recomandat medicul veterinar la care imi duc cainii. A zis chiar sa ma feresc de el si sa iau Hills. Nu am inteles de ce. Aveam impresia ca si Royal Canin e bun. Inainte chiar il recomandam la altii. Am mai auzit oameni care nu iau Royal Canin.
Stiam ca e la fel de buna ca Hills, dar poate e totusi o chestie de preferinta. In principal ai mei mananca Acana. Doar doi mananca Hills.
Hills e ca si cum ai manca tu numai alimente bio, foarte sanatoase, dar parca nu asa bune la gust ca alte mancaruri. Nu toti cainii accepta.
Eu am 5 caini acum. Am avut si mai multi. Majoritatea de pe strada. Doar Rottweilerul e cumparat si Bichonul il am de la matusa mea de cand si-a imperecheat ea catelusa. In rest luati de pe strada.

10 răspunsuri:
| CrazyKiddd a răspuns:

La 3 saptamani ar trebui sa stea cu mama lui...Pedigree e una dintre cele mai proaste firme de mancare, oricat de cunoscuta ar fi.Iti recomand :Royal Canin, Belcando, Proplan, Acana, iar daca nu iti permiti aceasta mancare care e in jur de 20 lei/kg iti recomand Dog Chow! Ar trebui sa mergi la veterinar pentru o deparazitare interna!

| Kriss96 a răspuns:

Intr-adevar Pedigree nu este o mancare recomandata. Incearca Hills, Belcando, Acana, Orijen.
Hills in special este o marca comuna. Foarte multi o prefera pentru raportul calitate-pret, dar si pentru ca este intr-adevar o mancare foarte buna (ma refer la sanatate).
Nu-i mai da lapte. Majoritatea cainilor au intoleranta la lactoza!
Excrementele sunt cumva sub forma de diaree?
Se poate irita de la diaree. Daca persista va trebui sa-l duci la veterinar.

| Perverse explică:

Mersi de sfat Kriss, problema este ca inca nu am sufiecienti bani ca sa ii cumpar ceva mai bun, pe viitor o sa ii cumpar, dar ma intreb daca pedigree-ul junior ala la 2 lei ii regleaza putin sistemul imunitar ca observ ca este mai activ si are o forta mai mare cand ma musca, totusi este pechinez nu este o rasa foarte pretentioasa.Problema este sa nu ii distruga ficatul acest pedigree ca ma gandesc ca este o mancare simpla avand in vedere ca este pui si ca exista alte mancaruri si mai proaste.