| Armi480 a întrebat:

Salut,as vrea sa cumar un caine din rasa mops sau bulldog englez.Dar nu ma hotarasc.Ce imi sugerati? Si va rog nu raspundeti cu labrador, beagle sau pitbull.

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Fiindca mai sus ti s-a raspuns sa mergi sa-ti cumperi puiul din petshop, iti zic din start sa cumperi puiul doar din canise ce nu cresc mai mult de doua rase (exclus canise precum premium, kris etc.) daca vrei un pui 100%pur,cu toate actele si cu carnet de sanatate cu totul la zi nefalsificat. Daca iei din alta parte te alegi cu un metis si bolnav.

Revenind la subiect, eu personal iti recomand bulldog-ul, e foarte dragut. Mops-ul e uratel, are bale, daca stai la bloc la etajul 5 si cobori pe scari pot sa te intorci cu el ca e mort de oboseala(oboseste foarte repede).

6 răspunsuri:
| condemnedAntagonist a răspuns:

Ia-ti un Pulli.

| Miru_Miruna_1994 a răspuns:

Mergi la un pet shop si lasa-ti inima sa te ghideze... dar atentie... alege si cu cap deoarece iti vei face un prieten pentru posibil 14 ani!

| RedNose a răspuns (pentru Miru_Miruna_1994):

Da,din petshop pleci cu un metis(nu da pedigree cainelui cu toate ca dai 400-500e pe un caine care l-ai lua de pe mercador cu 500lei),bolnav, fiindca multi du carnete falsificate, adica puiul pleaca fara vaccinuri facute si cu probleme de comportament, fiindca ei stau acolo permanent, daca nu sunt cumparati in 2 luni puiul acolo sta inchis doua luni, deci socializare lipsa.

Da un search pe net sa vezi ce se scrie despre animalele din petshop-uri.

| Armi480 explică (pentru RedNose):

Imi poti da tu niste site-uri de unde pot cumpara bulldogi cu pedigree?

| RedNose a răspuns (pentru Armi480):

Am dat un search pe net, dar nu gasesc canise. Intra aici: https://ro-ro.facebook.com/ComunitateaBulldogilorEngleziDinRomania si intreaba acolo, sigur sunt canise si in Romania. Pretul unuia poate ajunge la 500e, sunt destul de scumpi. E o rasa care se reproduce mai greu, femele trebuie neaparat asistate la nastere sau facuta cezariana.

| Antonia30 a răspuns:

Depinde cati ani ai, verisoara mea a avut un bulldog englez caruia ii curgeaubalele in continuu si tot timpul maraia. Este si destul de agresiv dar asta depinde si de stapan sau de dresaj. In schimb, mama a avut un mops cand era mica cam 11-15 ani iar acesta era foarte jucaus si haios, destept ascultator in general aceasta rasa de caine este jucausa dar sun mai dolofani big grin Deci e ti-asi recomanda un mopswinking