| CristyBv a întrebat:

Cate mese pe zi si cate grame din Royal Canin Jr Labrador sa-i dau cainelui meu? (Labrador Retriever) Ii dau cam 240-300 grame pe zi si tot am impresia ca a slabit... Cateodata ii dau jumatate de portie de boabe si supa... sau lapte.

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

E ceva normal sa vrea sa manance aproape mai mereu, e doar un pui e absan ca toti puii de altfel plus ca este iarna, iarna manaca mult mai mult decat vara ( cainele meu ar manca mereu acum, ca simte numai miros de carne ca de sunt sarbatorile, dar acum nu trebui nici sa ii dau cat vrea ea, pentru ca ii face rau multa mncare), dar asta nu inseamna ca trebuie sa manace incontinuu cat vor ei.
Medicul veterinar daca a spus ca e bine cum si cat manaca asa si este, iar daca crezi ca a slabit, poti sa il duci la veterinar sa nu fie alta cauza ( sa nu aibe vreo problema de sanatate care il impedica sa asimileze nutrientii), dar ca sa nu fi chiar paranoic, te-as sfatui sa il cantaresti si sa ti evidenta ( asa se face si la copii, parintii tin o evidenta de greutate, dar si medicul pediatru), cam o data pe saptamana, si daca vezi ca slabeste chiar daca mananca bine, atunci du-te cu el la medic.

3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Am doar un sfat daca tot vad ca esti nelamurit cu mancarea.
Sa te duci la medicul veterinar al cainelui, el se pricepe super bine, mult mai bine decat tot TPU, si sa iti spuna exact in functie de varsta cainelui dar si de cate kg are momentan, daca mancare e de ajuns ( caloric si proteic ma refer), iar daca nu, sa te indrume pentru a-i oferii o masa completa.
Crede-ma ca un medic veterinar iti trebuie, nu TPU.
Acum e alegerea ta daca alegi sfatul meu, dar utilizatorii de pe TPU nu se compara cu un medic veterinar ( are experineta si a facut si o facultate, nu ca noi cei de aici, de pe TPU, care doar ne dam cu parerea fara sa avem o calificare).

| CristyBv explică (pentru LaLaura):

Am fost la veterinar... nu a spus nimic rau de el, mi-a zis cat sa-i dau... dar vad ca tot mai vrea. in continuu si mi se pare ca a slabit putin.

| LaLaura a răspuns (pentru CristyBv):

E ceva normal sa vrea sa manance aproape mai mereu, e doar un pui e absan ca toti puii de altfel plus ca este iarna, iarna manaca mult mai mult decat vara ( cainele meu ar manca mereu acum, ca simte numai miros de carne ca de sunt sarbatorile, dar acum nu trebui nici sa ii dau cat vrea ea, pentru ca ii face rau multa mncare), dar asta nu inseamna ca trebuie sa manace incontinuu cat vor ei.
Medicul veterinar daca a spus ca e bine cum si cat manaca asa si este, iar daca crezi ca a slabit, poti sa il duci la veterinar sa nu fie alta cauza ( sa nu aibe vreo problema de sanatate care il impedica sa asimileze nutrientii), dar ca sa nu fi chiar paranoic, te-as sfatui sa il cantaresti si sa ti evidenta ( asa se face si la copii, parintii tin o evidenta de greutate, dar si medicul pediatru), cam o data pe saptamana, si daca vezi ca slabeste chiar daca mananca bine, atunci du-te cu el la medic.

| Happinessssss a răspuns:

Heei.
Și eu an tot un labrador retriever.
Eu îi dau de 2-3 porții pe zi. Al meu ar mâncă fără să se oprească. laughing