| Bobi1233 a întrebat:

Salut ce vitamine imi trebuiesc pentru dezvoltarea oaselor pentru Ogari? Daca o tin legata stagneaza din crestere? are 7 luni.

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Nu stiu nimic despre suplimentele pentru ogari, dar ai putea folosi k-9 complete growth sau cafortan(mult mai bun) + hrana de calitate(acasa,orijen,belcando,proplan,daca nu ai un buget mare poti folosi BOSCH,este o mancare ok) + daca ai avea timp,mancare gatita(orez cu legume si carne,supa cu legume si carne,etc., sunt site-uri unde se vorbeste ce fel de mancare gatiga mananca un caine).
Un ogar are nevoie de foarte, foarte multa miscare, poate fi legat sau tinut intr-un loc imprejmuit, dar trebuie sa i se acorde doza zilnica de miscare(cred ca peste 2 ore pe zi). Ogarul pentru e un caine foarte activ,daca nu ai timp sa petreci cu el in aer liber,sa-si consume energia mai bine il vinzi/donezi. Prin alergat cainele isi dezvolta muschi si oricarui caine miscarea ii face bine,la fel ca la oameni,dar ei care pentru asta au fost facuti.

Nu stiu ce rasa e ogarul tau, dar de obicei aceasta rasa este des intalnita la noi in tara, ogar whippet. Citeste acest articol, chiar daca ai alta rasa de obar e cam aceeasi mancare de peste, deci iti va fi de mare ajutor.

http://www.animale.ro/caini/whippet

| Bobi1233 explică (pentru RedNose):

Pai eu am Ogar Englez Greyhound ii fac mancare gatita orez cu legume carne... ii dau si mancare uscata bobite, Nu e legata e intr-un tarc si e marisor dar ii dau drumu de la 5 seara pana la 10, 11 noaptea. I-am dat vitamine Lavet Multivitamin.

5 răspunsuri:
| Park1Suin a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa intrebi un medic veterinar despre suplimentele de vitamine, calciu.Acesta te va informa cel mai bine.Vitamintele si calciul nu trebuie date dupa "ureche". Intreaba medicul veterinar si mergi periodic la el pentru vaccinuri si deparazitari.

| pinkdimond a răspuns:

Mai eu nu stiu sigur dar tata, mama sunt doctori vet. daca vrei pot sa-i intreb

| Bobi1233 explică (pentru pinkdimond):

Pai daca vrei intreabai ce vitamine pentru dezvoltarea oaselor. Si unde gasesc mancare speciala pentru Ogari

| pinkdimond a răspuns (pentru Bobi1233):

Ok