| ArianaArii02 a întrebat:

Cine are experienta cu un saint bernard sau malamut? Imi puteti spune mai multe despre ei, va rog? Multumesc big grin

17 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

N-ai nevoie de experienta ca sa stii ca sunt rase mari, si au nevoie de multa msicare si de scos afara de 3 ori pe zi, dar scos afara cu orele.
Nu vreau sa par rea, dar daca stii ca nu il poti scoate afara, si nu ai conditii si timp pentru ei, de ce vrei sa te chinui pe tine, dar si pe ei?

| ArianaArii02 explică (pentru LaLaura):

Laura, n-am intrebat daca sunt rase marisau nu, raspunsul tau la intrebarea asta raspunde. Am intrebat cine are experienta cu un saint bernard sau malamut. Ma refeream la cine are sau a avut un astfel de caine si stie ce vcomportament are, chiar daca comportamentul difera de la un caine la altul. Daca nu ai un raspuns pentru intrebarea mea, atunci nu scrie nimic.winking

| LaLaura a răspuns (pentru ArianaArii02):

De ce sa nu scriu, am dreptul acesta cand ai postat pe un site. Eu ti-am raspuns pentru ca tot vad ca cauti rase mari de caini dar stii ca nu ai timp pentru ele, mai ales de dimineata cand e cel mai important pentru el, sa fi scosi atunci afara. Nu vreau sa dai o groaza de bani pe caine si sa il chinui, apoi sa il dai la altcineva ( o sa fie trist cainele) pentru ca tu nu ai timp de el. Nu vreau sa faci greseala asta, pentru ca o sa suferi si tu, dar in special cainele.
Gandeste-te un pic cu o sa fie, apoi avanta-te la cumparat rase mari care au nevoie de mult timp afara.

| ArianaArii02 explică (pentru LaLaura):

Stai linistita ca daca imi voi lua un caine nu il voi " parasi ".winking. Am timp destul pentru el. Daca tie nu iti convine, asta deja e treaba ta.

| LaLaura a răspuns (pentru ArianaArii02):

Nu stiu de unde ai dedus tu ca nu imi convine habar n-am ce.
Ideea a pornit ca tu nu il duci afara ca nu ai timp de dimineata. Asta inseamna sa chinui cainele, cainele iti da timp, al meu mi-a dat pana acum 14 ani, dar tu ii dai timpul tau?
Am vazut multe persoane care si-au abandonat cainele pe motiv ca mirose urat, face in casa, roade mobila, naparleste, e costisitor, se imbolnavesc, fac pui, vor sa plece in excursii si nu are cu cine lasa cainele.
Daca vrei caine, orice fel de caine, ori ce fel de talie, asigura-i toate conditiile necesare pentru a creste normal ca sa fie sanatos, atat psihic, dar si fizic, si aici are nevoie de timpul tau destul de mult.

| ArianaArii02 explică (pentru LaLaura):

Ti-am zis si iti mai zic : doar dimineata nu pot sa il scot afara! Dr poate face pe covoras, dimineata! In rest am tot timpul la dispozitie si pot sa ii ofer 3-4 plimbari pe zi!

| ArianaArii02 explică (pentru LaLaura):

Ti-am mai zis si iti mai zic : nu pot sa-l scot afara doar dimineata! In rest am tot timpul la dispozitie si pot sa ii ofer 3-4 plimbari pe zi, ceea ce ii de ajuns pentru un caine!

| LaLaura a răspuns (pentru ArianaArii02):

Tu poti sa stai pana la 14 fara sa iti faci nevoile? daca da, atunci cainele nu o sa stea si o sa il chinui.( oricum o sa iti planga si o sa iti zgarie usa de la intrare ca vrea afara). Atat am avut de spus, nu are rost sa imi mai spun ceva, o ti pe a ta si nu vezi ca pentru tine e mai importnat e sa ai un caine de rasa de talie mare, decat sa iti pese de el. O seara buna.

| LaLaura a răspuns (pentru ArianaArii02):

Ai mai avut caine sa stii ca e de ajuns? Te inseli rau.

| ArianaArii02 explică (pentru LaLaura):

Am mai avut caine ( ciobanesc carpatin ) si nu il scoteam la 5-6 dimineata afara... il scoteam la 9, atuunci eram in vacanta. Si nu zgaria usa, nu facea nimic rau. Eu ziceam ca nu il pot scoate afara dimineata in timpul scolii, darin vacanta nu o sa fie nici o problema. Dar vad ca tu o iei in nume de rau ca as vrea sa imi iau un caine de talie mare.

| LaLaura a răspuns (pentru ArianaArii02):

Era pui, ai amintit de el, si l-ai tinut o saptamana, inca era in perioada de acomodare. Dar nu e indicat sa il scoti la 9, mai ales daca bea apa seara, o sa aiba probleme cu rinichi ca se tine. Iar daca il scoti afara doar in vacanta, ii dai programul peste cap, el are un program in minte si stie ca la ora x e dus afara, la ora z ii dai mancare. Asa sunt cainii, dupa un program.
Dar o sa vezi pe parcurs asta, eu am invatat de la cainele meu, am vrut doar sa iti dau un sfat cu experienta mea, dar vad ca nu iti pasa, si nu are rost sa iti mai dau sfaturi. Faci ce vrei. Putin imi pasa ce rasa iti iei, imi pasa de caine, dar vad ca tie nu prea iti pasa. Nu e nicio problema, problema o sa o aibe cainele.
O seara buna.

| ArianaArii02 explică (pentru LaLaura):

O seara buna si tie! laughing

| ArianaArii02 explică (pentru LaLaura):

Pentru ca nu am nevoie de raspunsul tau, daca nu rapunde la intrebarea mea happy de aceea sa nu scrii nimic, nu de altawinking

| Otto2014 a răspuns:

Uite aici date despre fiecare:
Malamut: http://ro.wikipedia.org/wiki/Malamut_de_Alaska
Saint Berrnard: http://ro.wikipedia.org/wiki/Saint-Bernard

| ArianaArii02 explică (pentru Otto2014):

Am si eu internet si stiu sa citesc de pe wikipediawinking Am zis persoane cu experientawinking

| Otto2014 a răspuns (pentru ArianaArii02):

Credeam ca nu stii.

| ArianaArii02 explică (pentru Otto2014):

big grin